To będzie jeden z najważniejszych procesów sądowych dot. kryptowalut. Bracia Peraire-Bueno walczą o niewinność

Peraire-Bueno

W Stanach Zjednoczonych ruszył właśnie proces dwóch braci, którym grozi aż 20 lat pozbawienia wolności w świetle oskarżeń dot. kradzieży kryptowalut o wartości 25 milionów dolarów. Sprawa jest jednak dość skomplikowana i trudno wskazać, kto tak naprawdę jest tutaj poszkodowanym.


  • Dwóch braci, będących absolwentami prestiżowej uczelni Massachusetts Institute of Technology, zdołało przejąć kryptowaluty warte 25 milionów dolarów poprzez manipulowanie botami tradingowymi.
  • Teraz bronią się w sądzie, że nie złamali żadnego prawa, które zakazywałoby tego typu działań, bowiem żadne przepisy nie regulują tego typu działań. Mimo to grozi im 20 lat pozbawienia wolności.

Bracia z MIT walczą o swoje

W tym tygodniu w Nowym Yorku ruszył długo wyczekiwany proces dwóch braci – Antona Peraire-Bueno (25 lat) i Jamesa Peraire-Bueno (29 lat), którzy są absolwentami renomowanej uczelni Massachusetts Institute of Technology (co ciekawe, ukończył ją również m.in. Sam Bankman-Fried).

Zostali oni postawieni pod aktem oskarżenia o nielegalne przejęcie kryptowalut wartych 25 milionów dolarów w ciągu zaledwie… 12 sekund, czyli dłużej niż niektórym zajęłoby napisanie tej linijki tekstu. Co się tak naprawdę wydarzyło?

Panowie w kwietniu 2023 przejęli te środki na blockchainie Ethereum poprzez skrzętne zmanipulowanie botów tradingowych. I to jest jak najbardziej możliwe, ale wymaga do tego wysokich umiejętności technologicznych, a także i odrobinę szczęścia. Jak widać, bracia Peraire-Bueno posiadali oba.

Udało im się wykryć lukę w zabezpieczeniach, dzięki której uzyskali dostęp do prywatnych transakcji i zwabili w pułapkę boty trzech innych traderów. Przyciągnęli je atrakcyjnie wyglądającymi transakcjami, a ostatecznie doszło do tego, że traderzy weszli w posiadanie bezwartościowych kryptowalut, a bracia odeszli z 25 milionami dolarów.

Wykorzystując specjalistyczne umiejętności nabyte w trakcie edukacji, a także swoją wiedzę specjalistyczną w zakresie handlu kryptowalutami, bracia wykorzystali integralność blockchaina Ethereum

– napisano w 19-stronicowym pozwie.

Obydwaj pozostają na wolności po wpłaceniu kaucji w wysokości 250 tys. dolarów za każdego.

Co na to oskarżeni? Odpowiadają, że tak, dokonali tego, ale w USA nie działają żadne regulacje, które by określały, czy taki manewr w sektorze zdecentralizowanych finansów (DeFi) był niedozwolony.

Rynki mają to do siebie, że ktoś musi stracić, aby ktoś inny zyskał, ale jak wygląda to w kwestii tego typu skomplikowanych manewrów? No właśnie nie wiadomo.

Jednakże faktem jest to, że to właśnie brak regulacji w USA prowadzi do tego typu sytuacji, jak ta w sądzie i trudno określić, czy wspomniana trójka traderów jest po prostu totalnymi pechowcami, że padło akurat na nich, czy może są ofiarami, którym należy się rekompensata.

Oskarżyciele wskazywali również na argument, że bracia Peraire-Bueno mieli od miesięcy szukać w internecie fraz dot. tego „jak prać kryptowaluty”, a także „baza fałszywych adresów Ethereum” czy „przedawnienie przepisów dotyczących prania pieniędzy”. Sprawa jest więc naprawdę skomplikowana.

Obrona natomiast twierdzi, że tak naprawdę nie doszło do żadnego oszustwa, a bracia po prostu przechytrzyli jakieś zautomatyzowane boty handlowe. Co więcej, ich adwokaci wskazali na to, że panowie… odprowadzili nawet podatek od swojego „zysku”.

Tak, wyprowadzili kryptowaluty, przywieźli je do Stanów Zjednoczonych i zapłacili od niej podatek: 6 milionów dolarów. Zanim zostali aresztowani w swoich domach. To skomplikowana sprawa

– komentowała prawniczka Katherine Trefz.


Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->