212 mln $ darowizn w krypto dla Ukrainy od początku wojny

212 mln $ darowizn w krypto dla Ukrainy od początku wojny

Autor: Anna Sutowicz
Redaktor: Michał Misiura
Darowizny w bitcoinach na rzecz Ukrainy

Od początku konfliktu rosyjsko-ukraińskiego Ukraina otrzymała ponad 212 milionów dolarów w kryptowalutach. 


Według raportu Elliptic z 24 lutego, darowizny w kryptowalutach na wsparcie Ukrainy po rozpoczęciu wojny aż 44-krotnie przekroczyły darowizny na rzecz Federacji Rosyjskiej. Analitycy firmy przejrzeli transakcje o wartości ponad 230 milionów dolarów. Ponad 212,1 mln USD z tych środków zostało zebranych przez zwolenników Ukrainy. Kampanie z niewymiennymi tokenami (NFT) oraz inicjatywy projektów DeFi i DAO zebrały ponad 78 milionów dolarów na potrzeby tego kraju.

Alex Borniakow, wiceminister cyfryzacji Ukrainy powiedział podczas wywiadu sprzed trzech dni, że ok. 60% dostawców sprzętu wojskowego dla Ukrainy akceptuje płatności przy użyciu kryptowalut:

Gdybyśmy korzystali z tradycyjnego systemu finansowego, transakcje zajęłyby kilka dni. Udało nam się w krótkim czasie zabezpieczyć zakup niezbędnych produktów za pomocą kryptowalut, a niesamowite jest to, że około 60% dostawców było w stanie zaakceptować krypto, nie spodziewałem się tego. (…) Darowizny dla Ukrainy wahały się od jednego dolara do milionów dolarów. 

Przyznał, że wsparcie napływa cały czas z różnych stron świata, w tym także od użytkowników z Federacji Rosyjskiej.

Darowizny w kryptowalutach na rzecz Rosji

Jednocześnie Elliptic ustalił, że prorosyjskie darowizny w kryptowalutach wyniosły 4,8 mln USD. Ponad 10% tych darowizn pochodzi z nielegalnych źródeł, w tym z rynków darknet, od podmiotów objętych sankcjami i od sprzedawców skradzionych kart kredytowych:

Wiele podmiotów zbierających kryptowaluty na rzecz Rosji również otwarcie popierało i gloryfikowało potencjalne zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości – stwierdzono w raporcie.

Darowizny w kryptowalutach na rzecz Ukrainy i Rosji
Źródło: raport Elliptic

Od maja 2022 r. prorosyjscy aktywiści stopniowo zwiększali finansowanie. Jednak próby niektórych podmiotów naśladowania sukcesu Ukrainy z NFT i DeFi zakończyły się niepowodzeniem.

Darowizny w bitcoinach na rzecz Ukrainyreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.