11 spółek blockchain na liście jednorożców | Wiadomości | CrypS.

11 spółek blockchain na liście jednorożców

Michał Misiura
11 blockchainowych jednorożców Blockchain

Według badania chińskiego instytutu Hurun 11 spółek z branży blockchain znajduje się na globalnej liście jednorożców, czyli start-upów, których wycena przekroczyła miliard dolarów.

Na całym świecie znajduje się obecnie 586 start-upów określanych mianem jednorożców. Są to firmy, które dzięki zastosowanym innowacjom, przeżyły w krótkim czasie bardzo dynamiczny rozwój. Od ostatniego badania z 2019 roku, ich liczba wzrosła o niemal setkę z 496. Do elitarnego grona jednorożców nie przybyły jednak żadne nowe spółki z branży blockchain i kryptowalut. Ich liczba pozostaje na jednakowym poziomie i od zeszłego roku jest to 11 start-upów.

Złota 11-stka

jednorożce z branży kryptowalut
Jednorożce z branży blockchain i kryptowalut – źródło: Hurun Global Unicorn Index

Wartość jedenastu jednorożców z branży blockchain to 2% z całkowitej kapitalizacji firm uwzględnionych w rankingu. Spółką, dla której ubiegły rok był najlepszy, okazuje się Ripple, które podwoiło swój kapitał z 5 na 10 mld USD. Dzięki temu, start-up Brada Garlinghouse’a zajął 10 miejsce w rankingu, pod względem tempa wzrostu kapitalizacji.

Jeszcze większy wzrost procentowy zaliczył Binance, który potroił swoje aktywa z 1 do 3 mld USD. Giełda kryptowalut Changpenga Zhao znalazła się tym samym na 108 pozycji w rankingu, przeskakując 30 miejsc do góry.

Coinbase i Kraken

Binance jest jednak dopiero 3 giełdą kryptowalut w zestawieniu. Wyprzedzają ją Coinbase oraz Kraken. Pierwsza z wymienionych, czyli największa z amerykańskich giełd kryptowalut, osiągnęła wartość 8 mld dolarów. Według ostatnich danych, konta na Coinbase posiada 35 mln użytkowników. Mimo to platforma spadła o jedno oczko w dół i zajmuje obecnie 31 pozycję.

Kraken będący kolejnym reprezentantem Stanów Zjednoczonych znajduje się 39 miejsc za Coinbasem na 70 pozycji. Trafił na nią ex aequo z największym blockchainowym przegranym ostatniego roku czyli Bitmainem.

Bitmain spada o 50 miejsc

Chiński potentat na rynku wydobycia kryptowalut, usług hostingowych i produkcji sprzętu do miningu nie może zaliczyć ostatniego roku do udanych. Wewnętrzny konflikt w firmie, o którym piszemy od dłuższego czasu, sprawił że jej wycena poszybowała w dół o 8 mld USD. Tym samym Bitmain spadł z 20 na 70 miejsce w rankingu jednorożców.

Pełny raport Hurun Global Unicorn Index 2020

11 blockchainowych jednorożcówreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.