Zrealizowany zysk z kryptowalut rośnie o 400% w 2021 r. Najwięcej zarobili Amerykanie | Wiadomości | CrypS.

Zrealizowany zysk z kryptowalut rośnie o 400% w 2021 r. Najwięcej zarobili Amerykanie

Mariusz Przepiórka
Wzrost zainteresowania kryptowalutami

Rok 2021 był niezwykle owocny jeśli chodzi o zrealizowane zyski z kryptowalut. Kraje, których mieszkańcy zarobili najwięcej to USA, Wielka Brytania i Niemcy. Polska znalazła się w pierwszej trzydziestce.


Jak wynika z raportu opublikowanego przez platformę analityczną Chainalysis, zyski inwestorów kryptowalutowych wzrosły o ponad 400% w ciągu zaledwie jednego roku. Ogólnie rzecz biorąc, we wszystkich kryptowalutach analizowanych przez platformę, inwestorzy na całym świecie osiągnęli w 2021 roku zyski o łącznej wartości 162,7 mld USD, co stanowi wzrost o dokładnie 400,61% z 32,5 mld USD osiągniętych w 2020 roku.

Jeśli chodzi o poszczególne kraje, największym beneficjentem były Stany Zjednoczone, na które przypadło 46,96 mld USD, czyli 28,86% łącznych zysków zrealizowanych na całym świecie w 2021 roku. Kolejne miejsca zajęły: Wielka Brytania z 8,16 mld USD (5%), Niemcy z 5,83 mld USD (3,58%), Japonia z 5,51 mld USD (3,39%) i Chiny z 5,06 mld USD (3,11%). Oznacza to, że inwestorzy kryptowalutowi w Stanach Zjednoczonych osiągnęli w 2021 roku większe zyski niż cały świat w 2020 roku.

Polska zajęła 22 miejsce z wynikiem przekraczającym 1,8 mld dolarów.

Co ciekawe, zyski z inwestycji w kryptowaluty w niektórych krajach były większe niż ich własny produkt krajowy brutto (PKB), który tradycyjnie przyjmuje się za miarę dobrobytu gospodarczego danego kraju.

pierwsze 28 z 50 państw w rankingu Chainalysis - Polska na 22 miejscu
Pierwsze 28 z 50 państw w zestawieniu Chainalysis – Polska na 22 miejscu – źródło: Chainalysis

Chiny ze wzrostem, mimo utrudnień dla branży

Chiny były jednym z niewielu dużych krajów, które nie odnotowały tak dużych zysków. W 2021 roku całkowite szacowane zrealizowane zyski z kryptowalut w Chinach wyniosły 5,06 mld USD, w porównaniu do 1,7 mld USD w 2020 roku, co oznacza wzrost o 194% w skali roku. Nadal jest to jednak imponujący wzrost, biorąc pod uwagę zakazy dotyczące kryptowalut, które były stopniowo wprowadzane w Chinach w 2021 roku.

Wyraźnym trendem są zyski zrealizowane z ETH, które pod tym względem wyprzedziły BTC na całym świecie – 76,3 mld USD do 74,7 mld USD. Według Chainalysis, odzwierciedla to zwiększony popyt na ETH w wyniku wzrostu popularności DeFi, ponieważ większość protokołów DeFi jest zbudowana na blockchainie Ethereum i wykorzystuje ETH jako podstawową walutę.

Wzrost zainteresowania kryptowalutamireklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.