Znany sportowiec stracił 30 milionów dolarów po upadku FTX | Wiadomości | CrypS.

Znany sportowiec stracił 30 milionów dolarów po upadku FTX

Patryk Chodyniecki
ftx (1)

Były zawodnik National Football League (NFL) – Tom Brady, stracił około 30 milionów dolarów na akcjach FTX.


Niestety oprócz tych problemów – Brady jest również jednym z kilku celebrytów pozwanych przez klientów FTX. Pozew dotyczy reklamowania upadłej platformy. 

Akcje wydmuszki 

Zgodnie z raportem opublikowanym w piątek przez New York Times, Tom Brady otrzymał 30 milionów dolarów od FTX –  głównie w formie akcji spółki. Środki zostały mu przyznane w związku z promowaniem upadłej firmy. Gwiazda futbolu amerykańskiego pojawiła się w reklamach platformy chwilę przed złożeniem wniosku o upadłość. Ponadto według raportu NYT – oprócz Brady’ego, który był ambasadorem FTX, jego była żona, supermodelka Gisele Bündchen również otrzymała 18 milionów dolarów od giełdy z tytułu reklamy. Przekazanie środków nastąpiło poprzez akcje. Niestety w chwili obecnej akcje FTX nie przedstawiają większej wartości, więc zarówno Brandy, jak i Gisele ponieśli straty idące w miliony dolarów. 

Problemów ciąg dalszy 

Chociaż założyciel giełdy stanie przed sądem karnym, to sam proces ma dosyć szeroko zakrojony charakter. Wskazany wcześniej Brady oraz Gisele są tylko garstką z wielu celebrytów, którzy zostali pozwani przez klientów FTX. W opinii użytkowników takie reklamowanie budowało wiarygodność firmy pomimo faktu, że była ona niewypłacalna. Warto przypomnieć także, że giełdę reklamowali m.in. tenisistka Naomi Osaka, zawodnik Golden State Warriors – Stephen Curry oraz gwiazda National Basketball Association (NBA), Shaquille O’Neal, który w kwietniu otrzymał wezwanie do sądu w sprawie FTX  (po rzekomym unikaniu odbioru pisma przez dłuższy czas).

Kampania reklamowa i kontrowersje wokół FTX

Według New York Times, Brady i Bündchen wystąpili w kampanii reklamowej FTX, którą oszacowano na 20 milionów dolarów. Ponadto Brady opublikował nawet filmy na TikToku, gdzie brał udział w materiale z założycielem i byłym dyrektorem wykonawczym FTX – Samem Bankman-Friedem. Spotkanie z założycielem giełdy odbywało się na Bahamach, gdzie trwała konferencja dotycząca branży krypto. To właśnie w tym miejscu Bankman-Fried został aresztowany w styczniu i następnie deportowany do USA, gdzie postawiono mu zarzuty oszustwa inwestorów. Według nieoficjalnych informacji w reklamowanie giełdy miała także zaangażować się gwiazda popu i zdobywczyni Grammy, Taylor Swift. Chociaż prowadziła ona rozmowy z tej sprawie z giełdą i ustalono honorarium na kwotę 100 milionów dolarów, to Bankman-Fried ostatecznie wycofał się tej formy współpracy. Osoby, które reklamowały platformę i zyskały dzięki niej akcje spółki straciły na tym miliony dolarów. Powiedzmy sobie jednak szczerze – to dopiero wierzchołek góry lodowej, która może doprowadzić ich jeszcze do odpowiedzialności wobec inwestorów. Regularnie ujawniane informacje pokazują, że jedna z największych giełd na świecie doprowadzała do popełniania naruszeń przepisów – niemal z każdej dziedziny prawa. Patrząc na zaciekłe zachowanie SEC w stosunku do branży musimy liczyć się ze wszystkimi możliwymi konsekwencjami, zarówno dla ludzi reklamując projekt, jak i dla Bankmana Frieda. 

 

ftx (1)reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.