Departament Sprawiedliwości zajął 300 portfeli należących do Al-Kaidy, Hamas i ISIS. | Wiadomości | CrypS.

Departament Sprawiedliwości zajął 300 portfeli należących do Al-Kaidy, Hamas i ISIS.

Zerelik Maciej
departament sprawiedliwości (US DoJ)

Departament Sprawiedliwości USA (DOJ) dokonał największego zajęcia portfeli kryptowalutowych, należących rzekomo do niektórych z najbardziej niebezpiecznych organizacji terrorystycznych, a mianowicie Al-Kaidy, ISIS i Hamasu.

DOJ dokonuje zajęcia portfeli należących do terrorystów

Zgodnie z komunikatem prasowym udostępnionym przez Departament Sprawiedliwości, władze USA skonfiskowały ponad 300 portfeli, zawierających miliony dolarów w różnych kryptowalutach, rzekomo należących do grup terrorystycznych.

W oświadczeniu stwierdzono, że brygady Al-Kassamu, wojskowe skrzydło Hamasu, Al-Kaida oraz Islamskie Państwo Iranu i Lewantu (ISIS) używały „wyrafinowanych narzędzi cybernetycznych, w tym do pozyskiwania kryptowalutowych datków z całego świata” w celu zebrania znacznych kwot.

Prokurator generalny William Barr powiedział, że USA oczekiwało, iż jego wrogowie będą korzystać z nowoczesnych technologii, platform mediów społecznościowych i kryptowalut w celu „ułatwienia ich złych i brutalnych planów”.

Barr zapewnił, że Departament Sprawiedliwości „wykorzysta wszystkie dostępne środki do ochrony życia i bezpieczeństwa amerykańskiego społeczeństwa przed grupami terrorystycznymi. Będziemy ścigać ich pranie pieniędzy, finansowanie terroryzmu i brutalne, nielegalne działania, gdziekolwiek je znajdziemy.”

„Sieci terrorystyczne przystosowały się do technologii, przeprowadzając złożone transakcje finansowe w świecie cyfrowym, w tym za pomocą kryptowalut. Agenci specjalni IRS-CI w jednostce ds. cyberprzestępczości w DC pracują pilnie nad ujawnieniem tych sieci finansowych. Dzisiejsze działania dowodzą naszego stałego zaangażowania w pociąganie do odpowiedzialności za popełnione przestępstwa.”

– skomentował Sekretarz Skarbu Steven T. Mnuchin.

Poza kryptowalutowymi portfelami, po otrzymaniu nakazów sądowych, władze USA skonfiskowały gotówkę, cztery strony internetowe i cztery strony na Facebooku związane z organizacjami przestępczymi.

Kluczem była transparentność Bitcoina

Mimo iż wiele osób uważa, że transakcje Bitcoin są całkowicie anonimowe, nie jest to wcale prawdą.

Brygady Al-Kassamu zainicjowały kilka kampanii krypto finansowania na oddzielnych platformach mediów społecznościowych i zapewniły swoich zwolenników, że każda darowizna będzie anonimowa.

Jednakże, ponieważ każda transakcja Bitcoin pojawia się na jego blockchainie, IRS, HSI i FBI były w stanie je zlokalizować. Ostatecznie, trzy agencje rządowe przejęły kontrolę nad jedną ze stron internetowych należących do Brygad Al-Kassam. W ten sposób wszystkie fundusze wysyłane przez ludzi chcących wesprzeć organizację terrorystyczną trafiły do portfeli BTC kontrolowanych przez USA.

Operatorzy z Al-Kaidy zarządzali wyrafinowaną siecią prania pieniędzy, korzystając z wielu kanałów telegramowych i innych platform mediów społecznościowych. W niektórych przypadkach oszukiwali ofiary, podając się za organizacje charytatywne. W jednym z takich przypadków oferowali wyposażenie Syryjskich terrorystów w broń.

Pełniący obowiązki amerykańskiego prokuratora Michael Sherwin powiedział, że „chociaż osoby te uważają, że działały anonimowo w przestrzeni cyfrowej, to mamy odpowiednie umiejętności i determinację, aby znaleźć, usunąć i ścigać tych sprawców w pełnym zakresie przewidzianym przez prawo”.

departament sprawiedliwości (US DoJ)
reklama
reklama