Izraelskie władze przejęły adresy kryptowalutowe związane z Hamasem | Wiadomości | CrypS.

Izraelskie władze przejęły adresy kryptowalutowe związane z Hamasem

Mariusz Przepiórka
Opodatkowanie kryptowalut w Izraelu i konieczność wykazania posiadanych zasobów krypto w Izraelu

Izraelskie Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Finansowaniu Terroru (NBCTF) opublikowało informacje na temat konfiskaty kryptowalut przechowywanych w wielu portfelach związanych z kampaniami darowizn prowadzonymi przez Hamas. Konfiskata dotknęła między innymi Brygad Al-Kassam (AQB), które są militarnym skrzydłem Hamasu.

Działania przeprowadzono po znacznym wzroście darowizn kryptowalutowych dla Hamasu, po tym jak w maju nasiliły się walki między organizacją, a siłami izraelskimi. Co ważne, jest to pierwsza konfiskata kryptowalut związana z finansowaniem terroryzmu, która obejmuje tak szeroką gamę kryptowalut. Dotychczas podobne ugrupowania były finansowane głównie poprzez wpłaty BTC, ale w obecnej akcji NBCTF skonfiskowało nie tylko bitcoiny, ale również ETH, XRP, USDT oraz inne aktywa kryptograficzne. Dochodzenie w dużej mierze opierało się na analizie OSINT, która obejmowała media społecznościowe i dane sieci blockchain.

To śledztwo jest doskonałym przykładem wartości analizy blockchain, zwłaszcza w połączeniu z innymi danymi open source. Władze izraelskie przeanalizowały OSINT, aby znaleźć adresy darowizn Hamasu, a dzięki narzędziom analizy blockchain były w stanie śledzić fundusze, aby znaleźć adresy konsolidacji i odkryć nazwiska osób powiązanych z kampaniami. Aktualne dane transakcyjne w kilku łańcuchach bloków były tutaj kluczowe, ponieważ agenci śledzili i przejmowali fundusze w kilku różnych odmianach kryptowalut.

Opodatkowanie kryptowalut w Izraelu i konieczność wykazania posiadanych zasobów krypto w Izraelu
reklama
reklama