Zasoby Ethereum spadły o ponad 100 000 ETH po Merge | Wiadomości | CrypS.

Zasoby Ethereum spadły o ponad 100 000 ETH po Merge

Mariusz Przepiórka
ethereum 2.0

Od czasu, gdy hard fork Merge przeniósł Ethereum z energochłonnego mechanizmu konsensusu proof-of-work do bardziej przyjaznej dla środowiska metody proof-of-stake, podaż ETH spadła o ponad 100 000 monet.


W ciągu ostatnich 218 dni całkowita podaż ETH  zmniejszyła się o 105 642 monety, które przy obecnych cenach mają wartość ponad 200 mln USD. Takie informacje znajdziemy na stronie monitorująca ETH ultrasound.money.

Zmniejszanie się podaży Ethereum
Zmniejszanie się podaży Ethereum – źródło: ultrasound.money

Gdyby nie przeprowadzono hard forka Merge, a Ethereum pozostało zabezpieczone przez górników, a nie przez stakerów, podaż ETH wzrosłaby o ponad 2,48 mln monet (4,9 mld USD). Podaż natywnych monet Ethereum również wzrosłaby w skali roku o 3,53%. Teraz jednak podaż monet po Merge spada o 0,144% rocznie. Ponadto strona ultrasound.money twierdzi, że w tym samym czasie z rynku usunięto podaż ETH o wartości 1,2 mld USD. Obecna podaż ETH wynosi w przybliżeniu 120 418 032 monet.

Hard fork Merge niewątpliwie wpłynął na zmniejszenie podaży natywnych monet ETH, to jednak nie wprowadził opcji spalania monet. „Winę” za ten aspekt tokenomiki ponosi Ethereum Improvement Proposal 1559 (EIP-1559), który został wprowadzony w ramach aktualizacji London.

Przeprowadzona w sierpniu 2021 roku aktualizacja London skutecznie podzieliła opłaty transakcyjne na koszt podstawowy i opłatę priorytetową. Ta pierwsza jest spalana, natomiast druga służyła jako forma płatności dla górników – którzy już nie są uwzględnieni w protokole.

EIP-1559 został również zaprojektowany z myślą o tym, aby wywierać presję deflacyjną na podaż ETH, ponieważ opłata bazowa zostaje spalona i nie może być już używana w sieci – zmniejszając skalę inflacji w sieci Ethereum. To jednak samo w sobie nie spowodowało spadku podaży, ponieważ od czasu aktualizacji London całkowita podaż ETH wzrosła o 3,21 miliona monet.

ethereum 2.0reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.