Słynne dwie pizze nie były pierwsze? Pierwszą rzeczą kupioną za BTC był... plik JPEG? | Wiadomości | CrypS.

Słynne dwie pizze nie były pierwsze? Pierwszą rzeczą kupioną za BTC był… plik JPEG?

bitcoin złoto Bitcoin [BTC]

Pierwszy w historii NFT powstał na samym początku istnienia bitcoina? Ktoś próbował sprzedać plik JPEG za BTC na kilka miesięcy przed słynnym zakupem dwóch placków pizzy za bitcoiny. 


Pierwszy NFT w historii?

Programista Udi Wertheimera opublikował na Twitterze zrzut ekranu pokazujący, co mogło być pierwszym w historii zakupem za pomocą bitcoina. Wiele wskazuje, że nie były to jednak ”legendarne” dwie pizze.

Opublikowany screen jest bowiem datowany na 24 stycznia 2010 r., czyli pełne cztery miesiące przed tym, jak Laszlo Hanyecz zapłacił 10 000 bitcoinów za dwa placki pizzy. Dotąd to ta transakcja była powszechnie uważana za pierwszy rzeczywisty zakup czegokolwiek dokonany za pomocą kryptowaluty.

Ze wspomnianego zrzutu ekranu wynika, że użytkownik forum Bitcointalk o imieniu Sabunir próbował sprzedać cyfrową grafikę za 500 bitcoinów (wartych wówczas około 1 USD). Nawet sam twórca bitcoina, Satoshi Nakamoto, zaangażował się w pomoc w przeprowadzeniu transakcji.

Czy więc musimy lekko zweryfikować historię bitcoina i przepisać ją na nowo? Niekoniecznie, choć wszystko rozbija się nie tyle o fakty dot. transferu 500 BTC, ale… definicję. Jeden z użytkowników Twittera zasugerował, że transakcja mogła być darowizną, co oznacza, że ​​JPEG nigdy nie został de facto „sprzedany”.

W odpowiedzi w kolejnym tweecie Wertheimer przyznał, że jego oryginalny tweet mógł być niedokładny, przyznając, że chociaż Sabunir wystawił plik JPEG na sprzedaż w cenie 500 BTC i że otrzymał taką właśnie kwotę na swój adres miesiąc później, „możliwe, że 500 BTC zostało wysłane jako darowizna”. Sprzedaż JPEG nigdy nie została więc faktycznie przeprowadzona? Bez potwierdzenia od samego Sabunira nie poznamy prawdy.

Czyli jednak dwie pizze?

W oficjalnej historii bitcoina przeczytacie więc zapewne jeszcze przez wiele lat, że pierwszą realną transakcją przy użyciu BTC było kupno dwóch placków pizzy. Stało się to 22 maja 2010 r., kiedy Laszlo Hanyecza kupił 2 pizze od Papa John`s. Kosztowały go – licząc po obecnej cenie BTC – majątek, bowiem aż 10 tys. bitcoinów. Pozostaje mieć nadzieję, że placki były wybitnie smaczne…

bitcoin złotoreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.