Bitcoin Pizza Day 2022 - Jak Laszlo Hanyecz kupił 2 pizze za 10 000 BTC? | Wiadomości | CrypS.

Bitcoin Pizza Day 2022 – Jak Laszlo Hanyecz kupił 2 pizze za 10 000 BTC?

Maciej Żerelik
bitcoin pizza day

Są chwile, które naznaczają całe życie. 22 maja 2010 r. miało miejsce wydarzenie, które naznaczyło życie Laszlo Hanyecza. Laszlo kilka dni wcześniej opisał na forum Bitcointalk swoje małe marzenie: „kupić dwie duże pizze i zapłacić za nie 10 000 BTC.


W tamtym czasie Bitcoin był bardzo mało znaną technologią i reszta zwykłych śmiertelników przechodziła obok niego obojętnie. Mimo że od pierwszej transakcji minęło już sporo czasu, kryptowaluta ta wciąż była bardzo mało popularna. Jednak wiele osób zainteresowało się ofertą Laszlo. Ofertą, która w tamtym czasie była równoznaczna z przekazaniem 41 dolarów. Dziś trudno w to uwierzyć, ale w tamtych czasach 10 000 BTC kosztowało właśnie tyle. Moglibyśmy powiedzieć, że to szaleństwo, ale Laszlo nie ma z tego powodu wyrzutów sumienia.

Bardzo szczególna prośba

Pierwotna prośba Laszlo była dość konkretna. W końcu jeśli chcesz dobrą pizzę, prosisz o taką, jaka ci się podoba, prawda? Więc jako człowiek o tradycyjnych upodobaniach zamieścił swoją prośbę na Bitcointalk, czekając na odpowiedź:

Zapłacę 10 000 bitcoinów za kilka pizz… może dwie duże, żeby zostało mi trochę na następny dzień. Lubię zostawiać pizzę, żeby zjeść ją później. Możesz sam zrobić pizzę i przynieść ją do mojego domu lub zamówić ją, ale ja chcę, aby jedzenie zostało mi przyniesione w zamian za Bitcoiny, bez konieczności zamawiania lub przygotowywania go samodzielnie. To tak jak zamawianie 'talerza śniadaniowego’ w hotelu czy coś takiego, po prostu przynoszą Ci coś do jedzenia i jesteś szczęśliwy!

Lubię takie rzeczy, jak cebula, papryka, kiełbasa, pieczarki, pomidory, parówki itp., po prostu standardowe rzeczy, nic dziwnego, jak ryby czy coś podobnego. Lubię też zwykłe pizze z serem, które mogą być tańsze do zrobienia lub kupienia.
Jeśli jesteś zainteresowany, daj mi znać i możemy dojść do porozumienia.

Dziękuję,
Laszlo

Bitcoin Pizza Day stał się specjalnym dniem, w którym świętuje się pierwszy zakup fizycznego towaru za pomocą Bitcoinów – dwóch pizz za 10 tys. BTC.

Jak doszło do transakcji?

Mimo ciekawej oferty, nie było zbyt dużo chętnych do zawarcia transakcji. W rezultacie Laszlo musiał czekać aż cztery dni na dokonanie zakupu. To dość długo, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że w przypadku płatności walutą fiat, mógłby mieć pizzę w domu w mniej niż 30 minut. Jednak w końcu, w dniu 22 maja otrzymał posiłek. Po drugiej stronie wymiany był użytkownik Jerks (Jeremy Sturdivant). Aby przeprowadzić całą transakcję, Jercks i Laszlo kontaktowali się ze sobą za pośrednictwem czatu IRC – starego, ale skutecznego systemu komunikacji.

Fakt ten sprawił, że Laszlo stał się pierwszą osobą, która nabyła towar za bitcoiny, a Jerks pierwszą, która je sprzedała. Jak powiedział później sam Sturdivant:

Daj człowiekowi pizzę, będzie jadł przez jeden dzień; niech kupi pizzę za bitcoiny, to zrewolucjonizuje gospodarkę.

Bitcoin Pizza Day – dzień, w którym można uczcić wielkie wydarzenie

Po sukcesie tej transakcji, dzień ten zaznaczył się w pamięci wszystkich. Od tego czasu każdego 22 maja obchodzony jest Bitcoin Pizza Day. Jest to specjalny dzień, w którym bitcoinowcy i dostawcy pizzy świętują wielkie wydarzenie. A czy jest lepszy sposób na świętowanie niż zakup pizzy i zapłacenie za nią bitcoinami?

Wielu użytkowników BTC wie, że Laszlo Hanyecz kupił 2 pizze Papa John’s za 10 000 BTC w 2010 roku. Mniej znany jest jednak fakt, że utrzymał on swoją ofertę pizzy otwartą i w sumie kupił 8 pizz za 40 000 BTC.

Fenomen Bitcoin Pizza Day daje wiele do myślenia. Bitcoin nie jest już zwykłą niewiadomą, a jego wartość nie wynosi już kilku centów. Firmy i przedsiębiorstwa dostrzegają prawdziwą wartość tej kryptowaluty i oferują usługi, za które można nią płacić. Jest to rewolucja finansowa, która nabiera tempa wraz z rosnącą popularnością.

W tym sensie Bitcoin Pizza Day służy przypomnieniu i uczczeniu kamienia milowego, zdanego testu, przejścia pierwotnej kryptowaluty na wyższy poziom. Ale jest to również przypomnienie, że małe rzeczy, jakkolwiek nieistotne by się nie wydawały, mogą zapoczątkować wielkie zmiany.

bitcoin pizza dayreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.