Za niewypłacalnością giełdy FCoin może stać oszustwo przy wyjściu | Wiadomości | CrypS.

Za niewypłacalnością giełdy FCoin może stać oszustwo przy wyjściu

Michał Misiura
fcoin

Badacze z firmy AnChain.AI przeprowadzili śledztwo w sprawie niewypłacalności FCoin’a. Chińska giełda kryptowalut upadła 17 lutego. Jej zarząd jako przyczynę zakończenia działania wskazał błędy techniczne. 

W artykule zatytułowanym „Zamknięcie FCoin Exchange: trudności techniczne czy planowane oszustwo?”, badacze przedstawiają tropy na jakie natrafili przyglądając się sprawie giełdy. Według nich zimny portfel FCoin mógł zostać opróżniony, a środki przeniesione na 4 inne giełdy kryptowalut.

Gdy 17 lutego giełda FCoin ogłosiła niedobór bitcoinów, wartych 130 mln USD, oficjalna wersja wydarzeń mówiła o problemach technicznych. Zbyt hojny i rozbudowany program zachęt dla klientów miał spowodować, że giełda stopniowo traciła środki. Miało do tego dojść m.in przez zastosowany model „eksploracji transakcji”, który zwracał opłaty traderom, którzy zainwestowali w token FCoin. Badacze z AnChain.AI dotarli jednak do adresu zimnego portfela giełdy i przeanalizowali przeprowadzane z niego operacje.

Z badania uzyskano wnioski, że środki przechowywane na cold wallecie FCoin’a wyprowadzano od 2019 roku aż do upadku giełdy w lutym. Pierwszą giełdą, do której popłynęły coiny miało być Huobi, gdzie szef FCoin piastował niegdyś stanowisko CTO (zarządcy do spraw technologii). Kolejnymi giełdami, do których trafiły kryptowaluty były OKEx, Binance i Gate.io. Stamtąd zaś powędrowały do innych platform.

odpływ środków z zimnego portfela FCoin - AnChain.AI
Odpływ środków z zimnego portfela FCoin – AnChain.AI

Badacze nie postawili na końcu swojego raportu jednoznacznego werdyktu, kończąc go stwierdzeniem, że prawdę zna jedynie zespół pracowników giełdy.

Artykuł autorstwa AnChain.AI: FCoin Exchange Shutdown: Technical Difficulties or Planned Scam?

fcoin
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.