Wojskowy rząd Birmy rozważa wprowadzenie cyfrowej waluty | Wiadomości | CrypS.

Wojskowy rząd Birmy rozważa wprowadzenie cyfrowej waluty

Maciej Żerelik
birma -

Siły zbrojne Birmy, które sprawują kontrolę nad rządem od czasu przymusowego zatrzymania wielu wybranych przywódców w 2021 roku, podobno planują wypuścić cyfrową walutę, aby pomóc lokalnej gospodarce.

Według czwartkowego raportu Bloomberga, generał dywizji Zaw Min Tun powiedział, że wprowadzenie cyfrowej waluty „pomoże poprawić działalność finansową w Myanmarze”. Urzędnicy wojskowi nie byli jednak zdecydowani, czy współpracować z lokalnymi firmami, czy wydać token na własną rękę. Tun, szef wojskowego rządu „True News Information Team”, działa jako rzecznik armii Birmy.

Celem cyfrowej waluty jest wspieranie płatności w Birmie, a także poprawa gospodarki. Według raportu z 25 stycznia, Bank Światowy oszacował, że gospodarka kraju wzrośnie tylko o 1% do września 2022 roku z powodu skutków pandemii i obalenia cywilnego rządu. Podobno wzrost był „o około 30 proc. mniejszy niż mógłby być w przypadku braku COVID-19 i sytuacji, w której doszło do puczu w lutym 2021 r.”.

Nie jest jasne, czy wprowadzenie cyfrowej waluty – raport nie sugeruje żadnego zaangażowania z Centralnym Bankiem Myanmaru – pozytywnie poprawiłoby gospodarkę lub zachęciło mieszkańców do dokonywania zakupów. Bank centralny wcześniej ogłosił, że każdy Birmijczyk, u którego stwierdzono, że handlował aktywami cyfrowymi, może zostać uwięziony lub ukarany grzywną. Było to jednak przed przejęciem kontroli przez wojsko. Win Myint, dyrektor generalny departamentu zarządzania walutami banku centralnego powiedział:

W tym momencie wciąż uczymy się o cyfrowych walutach i prowadzimy dyskusje. Musimy rozważyć zarówno plusy, jak i minusy.

Rząd cieni w kraju, kierowany przez zwolenników zatrzymanego doradcy państwowego Aung San Suu Kyi, ogłosił w grudniu, że uzna Tether (USDT) za oficjalną walutę. Grupa nadal zbiera fundusze, aby obalić rząd wojskowy, ponieważ krążą doniesienia o zbrodniach wojennych.

birma -reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.