Rząd Birmy ogłosił Tethera oficjalną walutą | Wiadomości | CrypS.

Rząd Birmy ogłosił Tethera oficjalną walutą

Zerelik Maciej
birma -

Wygnany rząd Birmy, National Unity Government, ogłosił stablecoina USDT oficjalną walutą narodu. Wszystko po to, aby walczyć z militarnym reżimem.

W sobotę, 11 grudnia, Ministerstwo Planowania, Finansów i Inwestycji NUG wydało publiczne oświadczenie na Facebooku, uznając kyat – walutę wydawaną przez bank centralny Birmy – za nieważną i ustanawiając stablecoina USDT prawnym środkiem płatniczym.

NUG jest rządem na wygnaniu, kierowanym przez uwięzioną przywódczynię Aung San Suu Kyi. Jest to sojusz grup pro-demokratycznych i wybranych członków parlamentu, którzy zostali obaleni w wojskowym zamachu stanu w lutym tego roku. Choć NUG nie posiada obecnie żadnej władzy ani nie kontroluje żadnego terytorium w kraju, w październiku Unia Europejska formalnie uznała ją za jedynego prawowitego reprezentanta kraju.

Rząd chce w ten sposób obejść całkowitą kontrolę obecnego reżimu nad systemem finansowym. „Reżim wojskowy kontroluje bank centralny” – głosi oświadczenie NUG. W jego dalszej części organizacja wyjaśnia, że głównym powodem uznania Tethera za oficjalną walutę było „ulepszenie i przyspieszenie obecnego handlu i usług finansowych”.

Według lokalnych źródeł medialnych, w ciągu ostatnich kilku miesięcy reżim wojskowy aresztował wielu birmańskich obywateli za wysyłanie darowizn do zbrojnego skrzydła NUG, People’s Defence Forse. Ponadto, aby zachować całkowitą kontrolę, w maju zeszłego roku Bank Centralny Myanmaru uznał wszystkie waluty cyfrowe za nielegalne i zagroził więzieniem oraz grzywnami wszystkim naruszającym przepisy.

birma -
reklama
reklama