Władze Izraela przejmują 30 krypto portfeli powiązanych z finansowaniem terroryzmu | Wiadomości | CrypS.

Władze Izraela przejmują 30 krypto portfeli powiązanych z finansowaniem terroryzmu

Zerelik Maciej
terroryzm kryptowaluty

Izrael kontynuuje walkę z finansowaniem terroryzmu za pomocą kryptowalut. Minister obrony kraju – Benny Gantz zarządził konfiskatę 30 krypto portfeli i 12 kont. Wszystkie one były powiązane z finansowaniem Hamasu.

Portfele kryptowalutowe były powiązane z giełdą Al Mutahadun, która jest własnością rodziny Shamlach z Gazy. Giełda ta została w 2021 roku oznaczona jako organizacja terrorystyczna za aktywną rolę w finansowaniu Hamasu.

blokada kryptowalut w izraelu
lista zablokowanych kont
źródło: NBCRF

Izraelskie Narodowe Biuro ds. Przeciwdziałania Finansowaniu Terroru (NBCTF) zaleciło wpisanie Al Mutahadun na listę organizacji terrorystycznych. Firmy rodziny Shamlach były bowiem wykorzystywane do transferu milionów dolarów z Iranu do Hamasu.

To nie pierwszy raz, kiedy rodzina Shamlach trafia na pierwsze strony gazet. W 2021 roku Izrael skonfiskował 23 tony czekolady importowanej przez Al Mutahadun for Exchange i Arab Training Company China. Właścicielem obu firm był Zahir Younes Shamlach.

Śledztwo wykazało, że Hamas planował sprzedawać importowane tabliczki czekolady ludziom, a pozyskane w ten sposób środki użyć do finansowania terroryzmu. Kapitał miał być wykorzystany głównie przez zbrojne skrzydło wojskowe organizacji.

Dzisiejsza konfiskata jest trzecim przypadkiem zajęcia przez izraelskie władze kryptowalut, które były powiązane z terroryzmem.

Jak skonfiskowano środki w lipcu 2021 roku?

W konfiskatach z lipca 2021 roku, NBCRF do śledzenia ruchów kryptowalut wykorzystała Open Source Intelligence Tools (OSINT). Firma analityczna Chainalysis wyjaśniła w jaki sposób wykorzystano analizę blockchain do śledzenia transakcji.

jak konfiskuje się kryptowaluty
źródło: Chainalysis

Analiza pokazuje drogę kryptowalut, które zostały wykorzystane do finansowania terroryzmu. Wykorzystywano różne rodzaje cyfrowych aktywów. Nie ograniczały się one jedynie do bitcoina. Oprócz największej monety użyto też XRP, USDT, DOGE, BNB, a nawet ADA. Środki te zostały pozyskane przez Brygady al-Qassam.

terroryzm kryptowaluty
reklama
reklama