Władze Hiszpanii chcą znać wszystkich posiadaczy krypto | Wiadomości | CrypS.

Władze Hiszpanii chcą znać wszystkich posiadaczy krypto

Michał Misiura
hiszpania chce wiedzieć o kryptowalutach obywateli

Zgodnie z doniesieniami Reutersa, hiszpańskie władze szykują ustawę, która zmusi posiadaczy kryptowalut do ujawnienia swoich środków. Dodatkowo mieliby oni zdać raport ze wszystkich zysków uzyskanych dzięki cyfrowym aktywom. 

Propozycje hiszpańskich władz, wpisują się w szerszą strategię mającą na celu wyeliminowanie oszustw podatkowych. Radykalne regulacje mają objąć nie tylko kryptowaluty. W myśl nowych zasad, nielegalne miałyby stać się transakcje gotówkowe powyżej 1000 euro (dotychczasowy limit wynosił 2500 EUR).

„Projekt ustawy w sprawie środków zapobiegania i zwalczania oszustw podatkowych” otrzymał zielone światło od hiszpańskiej Rady Ministrów. Jeżeli przejdzie przez dalsze procedowanie, posiadacze kryptowalut zostaną obciążeni obowiązkiem dokładnego raportowania o swoich inwestycjach. Według proponowanego prawa obywatele Hiszpanii mieliby zgłaszać wszystkie posiadane lub wykorzystywane kryptowaluty, nawet jeśli mają je lub używają poza granicami kraju.

Hiszpańska agencja podatkowa AEAT monitoruje transakcje kryptowalutowe rezydentów w celu zapobiegania oszustwom i praniu pieniędzy. Formalnie trwa to od 2018 roku, jednak urząd ma ograniczone pole do działania.

Prace nad 5AMLD

Plany związane z uszczelnianiem hiszpańskiego systemu podatkowego, nadeszły kilka miesięcy po rozpoczęciu wdrażania krajowych zasad 5AMLD. Piąta Dyrektywa Unii Europejskiej dotyczy przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu i w związku z tym obejmuje swoim zasięgiem także giełdy kryptowalut. Aby osiągnęły zgodność z wymogami 5AMDL muszą stosować się one do rygorystycznych zasad KYC (znaj swojego klienta).

Procedowana od czerwca ustawa, związana z dostosowaniem hiszpańskiego prawa do zasad 5AMLD, zakłada że działające w kraju giełdy kryptowalut, a także dostawcy elektronicznych portfeli lub usług powierniczych, muszą zarejestrować się w banku centralnym. Ponadto platformy wymiany cyfrowych aktywów mają obowiązek udowodnić, że przestrzegają zasad dotyczących weryfikacji klientów.

hiszpania chce wiedzieć o kryptowalutach obywateli
reklama
reklama