Władze Hiszpanii chcą znać wszystkich posiadaczy krypto | Wiadomości | CrypS.

Władze Hiszpanii chcą znać wszystkich posiadaczy krypto

Michał Misiura
hiszpania chce wiedzieć o kryptowalutach obywateli

Zgodnie z doniesieniami Reutersa, hiszpańskie władze szykują ustawę, która zmusi posiadaczy kryptowalut do ujawnienia swoich środków. Dodatkowo mieliby oni zdać raport ze wszystkich zysków uzyskanych dzięki cyfrowym aktywom. 

Propozycje hiszpańskich władz, wpisują się w szerszą strategię mającą na celu wyeliminowanie oszustw podatkowych. Radykalne regulacje mają objąć nie tylko kryptowaluty. W myśl nowych zasad, nielegalne miałyby stać się transakcje gotówkowe powyżej 1000 euro (dotychczasowy limit wynosił 2500 EUR).

„Projekt ustawy w sprawie środków zapobiegania i zwalczania oszustw podatkowych” otrzymał zielone światło od hiszpańskiej Rady Ministrów. Jeżeli przejdzie przez dalsze procedowanie, posiadacze kryptowalut zostaną obciążeni obowiązkiem dokładnego raportowania o swoich inwestycjach. Według proponowanego prawa obywatele Hiszpanii mieliby zgłaszać wszystkie posiadane lub wykorzystywane kryptowaluty, nawet jeśli mają je lub używają poza granicami kraju.

Hiszpańska agencja podatkowa AEAT monitoruje transakcje kryptowalutowe rezydentów w celu zapobiegania oszustwom i praniu pieniędzy. Formalnie trwa to od 2018 roku, jednak urząd ma ograniczone pole do działania.

Prace nad 5AMLD

Plany związane z uszczelnianiem hiszpańskiego systemu podatkowego, nadeszły kilka miesięcy po rozpoczęciu wdrażania krajowych zasad 5AMLD. Piąta Dyrektywa Unii Europejskiej dotyczy przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu i w związku z tym obejmuje swoim zasięgiem także giełdy kryptowalut. Aby osiągnęły zgodność z wymogami 5AMDL muszą stosować się one do rygorystycznych zasad KYC (znaj swojego klienta).

Procedowana od czerwca ustawa, związana z dostosowaniem hiszpańskiego prawa do zasad 5AMLD, zakłada że działające w kraju giełdy kryptowalut, a także dostawcy elektronicznych portfeli lub usług powierniczych, muszą zarejestrować się w banku centralnym. Ponadto platformy wymiany cyfrowych aktywów mają obowiązek udowodnić, że przestrzegają zasad dotyczących weryfikacji klientów.

hiszpania chce wiedzieć o kryptowalutach obywateli
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.