Wietnam, Indie i Pakistan na czele adopcji kryptowalut. Polska na 10 miejscu w sferze DeFi | Wiadomości | CrypS.

Wietnam, Indie i Pakistan na czele adopcji kryptowalut. Polska na 10 miejscu w sferze DeFi

Michał Misiura
Adopcja kryptowalut wzrosła w 2021 o 880%

Firma analityczna Chainalysis przedstawiła nowy raport na temat geografii kryptowalut. Wśród państw o największym wskaźniku użycia cyfrowych aktywów znalazły się kraje z regionu Azji Centralnej, Południowej i Oceanii. Branża DeFi rozwija się najprężniej w Centralnej, Północnej i Zachodniej Europie.

W stosunku do raportu z 2020 roku, światowa adopcja kryptowalut zwiększyła się o 880%. Nowe opracowanie Chainalysis różni się od poprzedniego zmianą metodologii, w której uwzględniono więcej giełd P2P oraz badano je pod kątem ruchu sieciowego. Być może częściowo tłumaczy to spadek pozycji Ukrainy i Rosji, które zajęły w poprzednim rankingu 1 i 2 miejsce. Teraz oba państwa spadły odpowiednio na 4 oraz 18 miejsce, ustępując Wietnamowi, Indiom i Pakistanowi.

Polska znalazła się na 41 lokacie, pomiędzy Koreą Południową i Kambodżą. Przed naszym krajem plasują się m.in. Nepal (30 miejsce), Białoruś (33) i Mozambik (37). Za Polską znalazły się takie europejskie państwa jak Niderlandy (46), Hiszpania (48) i Niemcy (49).

20 państw z najwyższym wskaźnikiem adopcji kryptowalut wg. Chainalysis:

globalny indeks adopcji kryptowalut - Chainalysis
Globalny indeks adopcji kryptowalut – Chainalysis
 1. Wietnam,
 2. Indie,
 3. Pakistan,
 4. Ukraina,
 5. Kenia,
 6. Nigeria,
 7. Wenezuela,
 8. Stany Zjednoczone,
 9. Togo,
 10. Argentyna,
 11. Kolumbia,
 12. Tajlandia,
 13. Chiny,
 14. Brazylia,
 15. Filipiny,
 16. Południowa Afryka,
 17. Ghana,
 18. Rosja,
 19. Tanzania,
 20. Afganistan.

Polska 10 krajem pod względem adopcji DeFi

Oddzielną część raportu Chainalysis poświęcono prężnie rozwijającej się branży DeFi. W tym obszarze najbardziej aktywnym regionem okazała się Europa Północna, Zachodnia i Środkowa. W pierwszej 10 państw o największym wskaźniku adopcji DeFi znalazły się jednak tylko 3 kraje z tego regionu, a podium przypadło Stanom Zjednoczonym, Wietnamowi i Tajlandii. Polska znalazła się na 10 miejscu, za Ukrainą i przed Francją. 

20 państw z najwyższym wskaźnikiem adopcji DeFi:

Całkowita liczba środków wysłanych na kontrakty DeFi przez detalicznych handlarzy oraz ruch sieciowy na platformach
Całkowita liczba środków wysłanych na kontrakty DeFi przez detalicznych handlarzy oraz ruch sieciowy na platformach
 1. Stany Zjednoczone,
 2. Wietnam,
 3. Tajlandia,
 4. Chiny,
 5. Wielka Brytania,
 6. Indie,
 7. Niderlandy,
 8. Kanada,
 9. Ukraina,
 10. Polska,
 11. Francja
 12. Australia,
 13. Turcja,
 14. Szwajcaria,
 15. Rosja,
 16. Argentyna,
 17. Brazylia,
 18. Portugalia,
 19. Hongkong,
 20. Togo.
Adopcja kryptowalut wzrosła w 2021 o 880%reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.