Wielka Brytania może uregulować stablecoiny po upadku Terra | Wiadomości | CrypS.

Wielka Brytania może uregulować stablecoiny po upadku Terra

Redakcja
Wielka Brytania chce być globalnym centrum kryptowalut

Rząd Wielkiej Brytanii opublikował dokument, w którym rozważa sposoby złagodzenia problemów ze stabilnością finansową związanych z cyfrowymi aktywami płatniczymi. Informacja ta pojawiła się po upadku UST, wcześniej trzeciego co do wielkości stablecoina.


Rząd Wielkiej Brytanii odpowiada na obawy związane z stablecoinami

Rząd Wielkiej Brytanii czyni dalsze postępy w kierunku uregulowania stablecoinów. W nowym dokumencie konsultacyjnym,  Ministerstwo Skarbu Jej Królewskiej Mości zaproponowało wykorzystanie istniejących systemów regulacyjnych w celu zmniejszenia ryzyka związanego z potencjalnym upadkiem stablecoinów i innych cyfrowych aktywów rozliczeniowych.

Trzyczęściowy dokument rozpoczyna się od potwierdzenia zaangażowania rządu Wielkiej Brytanii w innowacje w zakresie kryptowalut i jego zamiaru uznania stablecoinów jako środka płatniczego. Jednakże, aby zrealizować tę wizję, “konieczne jest zapewnienie odpowiednich i proporcjonalnych narzędzi w celu złagodzenia problemów związanych ze stabilnością finansową, które mogą się pojawić w przypadku upadku firmy, która osiągnęła skalę systemową”.

Proponowane przez rząd rozwiązanie polega na wykorzystaniu istniejących systemów regulacyjnych do ochrony konsumentów przed niewypłacalnością firm. Istniejące przepisy, znane jako Specjalne Systemy Administracyjne (Special Administration Regimes – SAR), dałyby Bankowi Anglii stały nadzór regulacyjny nad emitentami stablecoinów i pozwoliłyby sprawdzić, czy ich systemy infrastruktury płatniczej są solidne. Zapewnią one również, że firmy będą podejmować decyzje w najlepszym interesie swoich klientów i brytyjskiego społeczeństwa.

Obecnie w celu ograniczenia ryzyka związanego z płatnościami cyfrowymi stosowane są dwa rodzaje SAR: Specjalny System Administracyjny dla Infrastruktury Rynku Finansowego (FMI SAR) oraz Specjalny System Administracyjny dla Płatności i Pieniądza Elektronicznego (PESAR). W dokumencie stwierdzono, że najodpowiedniejszy byłby FMI SAR. Co więcej, dodano, że rząd zamierza wprowadzić odpowiednie przepisy w tym zakresie, gdy tylko pozwoli na to parlament. W raporcie zachęca się również do zgłaszania uwag do projektu, a termin ich nadsyłania upływa 2 sierpnia.

Upadek ekosystemu Terra

Na początku maja rynek kryptowalut doświadczył gwałtownego spadku spowodowanego załamaniem się algorytmicznego stablecoina UST. UST po raz pierwszy odchylił się od kursu dolara 9 maja, a w ciągu 72 godzin jego wartość spadła o ponad 50%. W konsekwencji inwestorzy stracili miliardy dolarów, ponieważ powiązany z nim token LUNA również zanurkował. Wydarzenie to wywołało debatę na temat bezpieczeństwa stablecoinów.

Dzisiejszy dokument konsultacyjny również zawiera luźne odniesienie do upadku UST. Możemy w nim przeczytać:

Wydarzenia na rynkach kryptowalut jeszcze bardziej uwypukliły potrzebę odpowiednich regulacji, które pomogą ograniczyć ryzyko związane z konsumentami, integralnością rynku i stabilnością finansową.

Choć upadek UST bez wątpienia zadziałał jako katalizator dla rządu Wielkiej Brytanii do podjęcia działań w sprawie stablecoinów, dokument nie wyjaśnia, czy wpłynie to na surowość jego polityki regulacyjnej.

Wielka Brytania chce być globalnym centrum kryptowalutreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.