Wenezuela wprowadzi cyfrowego boliwara w październiku | Wiadomości | CrypS.

Wenezuela wprowadzi cyfrowego boliwara w październiku

Redakcja
wenezuela

Wenezuela, kraj zmagający się z hiperinflacją, zamierza redenominować swoją walutę narodową, a także uruchomi cyfrową walutę banku centralnego (CBDC). Cyfrowy boliwar zostanie wprowadzony do obiegu od 1 października.

Bank Centralny Wenezueli ogłosił w czwartek, że zlikwiduje sześć zer w swoim hiperinflacyjnym fiacie. Wprowadzi do obiegu monetę o nominale jednego boliwara, wraz z banknotami o nominałach od 5 do 100.

Krok ten nastąpił w momencie, gdy Wenezuela od lat cierpi z powodu hiperinflacji. Inflacja w tym kraju osiągnęła szczyt w 2018 roku ze wzrostem o 1,8 mln procent, podczas gdy w kolejnych dwóch latach odnotowała inflację odpowiednio 9,5 tys. procent i 3 tys. procent.

Najnowsza redenominacja walut byłaby trzecią w najnowszej historii kraju. Wenezuelski prezydent Hugo Chavez po raz pierwszy zmienił wartość waluty na 1000 do jednego, podczas gdy jego następca Nicolas Maduro przeprowadził zmianę w stosunku 100 000 do jednego w 2018 roku, w samym szczycie hiperinflacji.

Waluta narodowa kraju jest tak poturbowana, że większość lokalnej gospodarki działa teraz w dolarach amerykańskich, pomimo obowiązujących sankcji USA.

Impuls dla gospodarki cyfrowej

Prezydent Maduro po raz pierwszy ujawnił swój plan wprowadzenia cyfrowej wersji fiat w lutym zeszłego roku. Przedstawił wtedy pomysł całkowitej cyfryzacji wenezuelskiej gospodarki do końca 2021 roku. Twierdził nawet, że do końca 2020 roku gospodarka kraju była już w 77 procentach zdigitalizowana.

Nadchodzący cyfrowy bolivar będzie wykorzystywał system wymiany oparty na SMS-ach do transferów i transakcji między użytkownikami. Dodatkowo bank centralny podkreślił, że cyfrowa wersja fiata nie wpłynie w żaden sposób na wartość boliwara.

Co więcej, Wenezuela uruchomiła Petro w 2018 roku, cyfrową walutę wspieraną przez bogate rezerwy ropy naftowej kraju. Chociaż rząd próbował obejść amerykańskie sankcje za pomocą Petro i popchnął obywateli do korzystania z cyfrowej waluty, wysiłki te zakończyły się niepowodzeniem.

Poza Wenezuelą, kilka innych krajów na całym świecie rozważa lub testuje uruchomienie swoich indywidualnych cyfrowych fiatów. Podczas gdy niektóre mniejsze kraje już uruchomiły CBDC, oczekuje się, że Chiny będą pierwszą dużą gospodarką, która wprowadzi do obiegu cyfrowego juana.

wenezuelareklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.