Wenezuela powiąże płacę minimalną z krajową kryptowalutą - Petro | Wiadomości | CrypS.

Wenezuela powiąże płacę minimalną z krajową kryptowalutą – Petro

Zerelik Maciej
wenezuela

Prezydent Wenezueli Nicolás Maduro ogłosił, że płaca minimalna w kraju wzrośnie do równowartości 30 dolarów. Dotychczas wynosiła ona około 2 dolarów. Jego zdaniem będzie to możliwe dzięki powiązaniu miesięcznej płacy minimalnej z kryptowalutą Petro.

Wenezuela to kraj, który od lat zmaga się z niestabilnością gospodarczą i polityczną. Być może spora podwyżka płacy minimalnej przyczyni się do poprawy sytuacji.

Maduro ogłosił podwyższenie minimalnej miesięcznej pensji z około 2 do 30 dolarów, poprzez powiązanie jej z 0,5 Petro, suwerenną kryptowalutą Wenezueli.  „Nieoficjalny” prezydent ogłosił to wczoraj przed grupą około 10 000 pracowników rządowych.

Zaproponowaliście ustalenie podstawowej płacy minimalnej pracownika na poziomie pół Petro, zatwierdzone!

Według Maduro, podwyżka płac w rządzie była możliwa dzięki odkładaniu dochodów z podatków przez „miesiące”. Powiedział on również, że wiceprezydent Delcy Rodriguez będzie dążył do tego, aby udało się ją wdrożyć jeszcze w tym miesiącu.

Petro jest „suwerenną kryptowalutą opartą na aktywach naftowych i wyemitowaną przez Boliwariańską Republikę Wenezueli”. Działa ona na łańcuchu dopuszczonym przez rząd, który bazuje na blockchainie DASH. Nie jest jednak pewne, w jakim stopniu jest ona wsparta rezerwami ropy naftowej, a jej cena jest ustalana przez Bank Centralny Wenezueli. Obecnie 1 Petro kosztuje około 60 dolarów – chociaż prywatne kursy wymiany podobno są bardzo zróżnicowane.

Chociaż istnieją różnice zdań co do tego, kto jest prawowitym prezydentem Wenezueli, to Maduro w dużej mierze zachowuje lojalność wojska. Ponad 50 krajów, w tym Stany Zjednoczone, za oficjalnego prezydenta Wenezueli uznają jednak Juana Guaido.

Ten południowoamerykański kraj, liczący blisko 30 milionów mieszkańców, doświadczył w ostatnich latach dramatycznej inflacji, czego przykładem jest chociażby wzrost ceny filiżanki kawy o prawie 2600% od sierpnia 2020 do sierpnia 2021. Gospodarka Wenezueli przeżywa siedmioletnią recesję. Od 2014 roku ponad 5,6 miliona Wenezuelczyków opuściło kraj z powodów ekonomicznych.

wenezuela
reklama
reklama