Węgry obniżą podatek od kryptowalut z 30,5% do 15% | Wiadomości | CrypS.

Węgry obniżą podatek od kryptowalut z 30,5% do 15%

Michał Misiura
węgry planują obniżenie podatku od kryptowalut o połowę

Węgierski minister finansów ogłosił plany obniżenia podatku od kryptowalut z 30,5% do 15%. Zapowiedź zmian padła na filmie dotyczącym programu odbudowy gospodarki kraju, który opublikowano wczoraj na Facebooku.

Posiadacze kryptowalut mieszkający na Węgrzech, mogą już wkrótce otrzymać bardzo dużą ulgę podatkową. Minister finansów kraju, Mihály Varga, jest zwolennikiem obniżenia opłat i twierdzi, że wpłynie to pozytywnie na poprawę konkurencyjności lokalnej gospodarki. Jego zdaniem zredukowanie podatków od cyfrowych aktywów może oznaczać miliardy forintów dodatkowych wpływów dla budżetu. Słowa dotyczące kryptowalut padły na filmie dotyczącym węgierskiego programu stymulacyjnego, zamieszczonym na facebookowym profilu urzędnika.

Mihály Varga nie podał konkretnego terminu wprowadzenia zmian, jednak można przypuszczać, że niższe podatki zaczną obowiązywać od początku przyszłego roku.

Podatki od kryptowalut na Węgrzech

Pomimo że na Węgrzech brakuje jasnych ram regulacyjnych dla kryptowalut, ich kupno oraz sprzedaż należą do drugiej kategorii dochodu. W związku z tym obecna stawka podatku wynosi 30,5% (w jego skład wchodzi 15% PIT oraz 15,5% składki socjalnej), co czyni ją jedną z najmniej korzystnych w kraju. Obowiązek odprowadzenia daniny następuje w momencie wyjścia z kryptowalut do tradycyjnej waluty.

Być może przez wysokie obciążenia podatkowe, bitcoin i pozostałe cyfrowe aktywa cieszą się na Węgrzech znikomą popularnością. Według danych pochodzących z giełdy P2P, LocalBitcoins, największe wolumeny wymiany kryptowalut na forinty miały miejsce pod koniec hossy z 2017 roku oraz w lipcu 2018. Przeciętne tygodniowe obroty na platformie, w kwietniu tego roku, osiągały niespełna 2 mln HUF, czyli nieco ponad 25 tys. złotych. Dla porównania globalny wolumen na LocalBitcoins wynosił w tym czasie około 30 mln USD.

węgry planują obniżenie podatku od kryptowalut o połowę
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.