W ubiegłym roku na giełdach kryptowalut wyprano ponad 2,8 mld USD | Wiadomości | CrypS.

W ubiegłym roku na giełdach kryptowalut wyprano ponad 2,8 mld USD

Mariusz Przepiórka
pranie pieniędzy na giełdach kryptowalut

Mimo coraz większych restrykcji nakładanych na giełdy kryptowalut, przestępcy wciąż wykorzystują je do prania pieniędzy. Same giełdy również zapewniają, że stosują wszelkie wymagane zabezpieczenia i procedury KYC i AML. Jednak według raportu przedstawionego przez Chainalysis, w ubiegłym roku przestępcy wyprali w ten sposób ponad 2,8 mld USD.

Większość pieniędzy pochodzących z kradzieży trafiło na giełdy Binance i Huobi. Według Chainalysis giełdy zawsze były popularnym miejscem prania nielegalnych kryptowalut, jednak od początku ubiegłego roku utrzymuje się tendencja wzrostowa. Około 27% kwoty 2,8 mld USD trafiło na giełdę Binance, a 24% przetransferowano na giełdę Huobi.

Zdaniem analityków przyczyną takiego stanu rzeczy są łagodniejsze wymogi wobec brokerów działających w modelu OTC. Raport Chainalysis wskazuje, że ze 100 brokerów OTC uznanych za podmioty oferujące usługi prania pieniędzy, aż 70 wykorzystywało do tego giełdę Huobi. Rozwiązaniem tego problemu wskazanym w raporcie może być stosowanie wobec brokerów OTC takich samych wymogów jak wobec klientów indywidualnych.

pranie pieniędzy na giełdach kryptowalut
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.