W ubiegłym roku na giełdach kryptowalut wyprano ponad 2,8 mld USD | Wiadomości | CrypS.

W ubiegłym roku na giełdach kryptowalut wyprano ponad 2,8 mld USD

Mariusz Przepiórka
pranie pieniędzy na giełdach kryptowalut

Mimo coraz większych restrykcji nakładanych na giełdy kryptowalut, przestępcy wciąż wykorzystują je do prania pieniędzy. Same giełdy również zapewniają, że stosują wszelkie wymagane zabezpieczenia i procedury KYC i AML. Jednak według raportu przedstawionego przez Chainalysis, w ubiegłym roku przestępcy wyprali w ten sposób ponad 2,8 mld USD.

Większość pieniędzy pochodzących z kradzieży trafiło na giełdy Binance i Huobi. Według Chainalysis giełdy zawsze były popularnym miejscem prania nielegalnych kryptowalut, jednak od początku ubiegłego roku utrzymuje się tendencja wzrostowa. Około 27% kwoty 2,8 mld USD trafiło na giełdę Binance, a 24% przetransferowano na giełdę Huobi.

Zdaniem analityków przyczyną takiego stanu rzeczy są łagodniejsze wymogi wobec brokerów działających w modelu OTC. Raport Chainalysis wskazuje, że ze 100 brokerów OTC uznanych za podmioty oferujące usługi prania pieniędzy, aż 70 wykorzystywało do tego giełdę Huobi. Rozwiązaniem tego problemu wskazanym w raporcie może być stosowanie wobec brokerów OTC takich samych wymogów jak wobec klientów indywidualnych.

pranie pieniędzy na giełdach kryptowalut
reklama
reklama