W tym tygodniu odbędzie się kluczowe spotkanie w sprawie regulacji kryptowalut w USA | Wiadomości | CrypS.

W tym tygodniu odbędzie się kluczowe spotkanie w sprawie regulacji kryptowalut w USA

Bitcoin na amerykańskich uczelniach

CEO Coinbase – Brian Armstrong – spotka się z grupą Demokratów z Izby Reprezentantów USA. Spotkanie zaplanowano na poranek w najbliższą środę. Tematem rozmów ma być kwestia regulacji rynku kryptowalut.


Brian Armstrong będzie rozmawiał z politykami

Zacznijmy od tego, że spotkanie ma miejsce w szczególnym momencie historii tej branży. Po pierwsze, Coinbase i Binance – dwie największe giełdy kryptowalut na świecie – zostały pozwane przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) za oferowanie handlu niezarejestrowanymi papierami wartościowymi. Tymi zdaniem urzędników są niektóre tokeny i kryptowaluty.

Do tego Ripple wygrało w sądzie z SEC sprawę, w ramach której Komisja pozwała firmę za sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych – tymi miałyby być tokeny XRP. Sąd jednak uznał, że tokeny nie są papierami wartościowymi, gdy są obiektem handlu na giełdach.

Paradoksalnie to dobry czas na uregulowanie branży. Armstrong ma więc poruszyć na spotkaniu z politykami takie kwestie, jak: opodatkowanie zysków osiąganych w wyniku handlu kryptowalutami, bezpieczeństwo narodowe, prywatność inwestorów i kwestie klimatyczne (w kontekście miningu bitcoina).

Armstrong jest znanym krytykiem SEC. Stwierdził nawet kiedyś, że obecny przewodniczący Komisji, Gary Gensler, „odstaje” w gronie decydentów w Waszyngtonie.

Czy działania Armstronga mają sens?

Czy jednak pomysł na spotkanie z politykami Armstronga ma w ogóle sens? To forma subtelnego lobbingu, mająca może nawet bardziej formę próby edukowania polityków USA w temacie kryptowalut. Słuchając czasami wypowiedzi antybitcoinowych kongresmenów można odnieść wrażenie, że nie bardzo rozumieją oni, czym są blockchainowe aktywa.

Podobne konsultacje odbyły się w 2016 r. w polskim Sejmie. Współorganizowały je Polskie Stowarzyszenie Bitcoin oraz biuro poselskie Mirosława Suchonia (wtedy Nowoczesna, dziś Polska 2050). Niestety spotkanie przyćmiły mające tego dnia protesty proaborcyjne. W efekcie na rozmowy z przedstawicielami branży kryptowalut przyszedł tylko jeden parlamentarzysta – poseł Suchoń.

Innym polskim posłem, który interesuje się tematem blockchaina i cyfrowych walut jest Przemysław Koperski (Lewica), który przygotował już szereg interpelacji dot. tej tematyki. Ostatnio pytał rząd o to, jak ten zamierza zagwarantować prywatność konsumentów w swoim potencjalnym modelu CBDC.

Bitcoin na amerykańskich uczelniachreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.