W 2021 r. za pośrednictwem kryptowalut wyprano 8,6 mld USD | Wiadomości | CrypS.

W 2021 r. za pośrednictwem kryptowalut wyprano 8,6 mld USD

Anna Sutowicz
ekrany hacker

W 2021 roku w porównaniu do roku 2020 r. dość znacznie wzrosła aktywność cyberprzestępców związana z kryptowalutami. Od 2017 roku łącznie w kryptowalutach wyprano około 33,4 mld USD. Największy wzrost wykorzystania odnotowały protokoły DeFi.

Raport Chainalysis opisuje w jaki sposób cyberprzestępcy prali swoje fundusze kryptograficzne w ubiegłym roku. Wedle raportu, w 2021 roku oszuści wyprali aktywa o wartości blisko 8,6 mld USD. To prawie 30% więcej niż w roku poprzednim. Nadal jednak znaczniej mniej niż w 2019 roku.

Dostawca analityki cyberbezpieczeństwa podkreśla, że:

Największą różnicą między praniem brudnych pieniędzy a praniem pieniędzy za pomocą kryptowalut jest to, że ze względu na nieodłączną przejrzystość blockchainów możemy łatwiej prześledzić, w jaki sposób przestępcy przenoszą kryptowalutę między portfelami i usługami, aby zamienić swoje środki na gotówkę.

Raport Chainalysis: przestępstw prania pieniędzy w 2021 rokuTaki wynik nie powinien być zaskoczeniem, biorąc pod uwagę ogólny wzrost zarówno legalnej, jak i nielegalnej aktywności kryptowalutowej w 2021 roku. W raporcie ponadto wyjaśniono:

Dla porównania, pranie pieniędzy stanowiło zaledwie 0,05% wolumenu wszystkich transakcji kryptowalutowych w 2021 roku. Przytaczamy te liczby nie po to, aby spróbować zminimalizować problemy związane z przestępczością kryptowalut, ale raczej po to, aby wskazać, że pranie pieniędzy jest plagą praktycznie wszystkich form transferu wartości ekonomicznej.

Największy wzrost wykorzystania odnotowały protokoły DeFi. W 2021 roku otrzymały łącznie 900 milionów dolarów z nielegalnych adresów kryptograficznych. To jest o 1 964% więcej niż w 2020 r. Wedle danych z raportu Chainalysis, protokoły DeFi otrzymały blisko 17% wszystkich środków wysłanych z nielegalnych portfeli w 2021 roku.

W czasie, kiedy w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosła liczba przestępstw związanych z kryptowalutami. Wzrosło również monitorowanie takich incydentów. W 2021 roku odzyskano zhakowane fundusze o wartości milionów dolarów.

ekrany hackerreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.