W 2020 roku 70% krypto firm w Estonii straciło licencję | Wiadomości | CrypS.

W 2020 roku 70% krypto firm w Estonii straciło licencję

Redakcja
estonia opracuje cbdc

Estonia, czyli jeden z krajów znanych jako najbardziej przyjazny cyfrowym walutom w Unii Europejskiej. Czy aby na pewno? W 2020 roku regulator finansowy cofnął licencje ponad 1000 branżowym firmom.

Kryptowalutowe przedsiębiorstwa tracą licencję

Jak podaje serwis informacyjny Postimees, Estońska Jednostka Analityki Finansowej (FIU) odebrała w tym roku licencje około 70% działających w tym kraju firm zajmujących się cyfrowymi walutami. Veiko Tali, zastępca sekretarza generalnego rządowego Komitetu ds. Zapobiegania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu, powiedział, że biorąc pod uwagę potencjalne ryzyko pozostałe kryptowalutowe firmy również wymagają “ścisłej uwagi”:

“Musimy monitorować rozwój nowych technologii i zarządzać ryzykiem związanym z praniem pieniędzy”.

Według Postimees, po przeprowadzeniu “czystki”, licencję posiada już tylko 900 takich firm. Jednak patrząc na dane udostępnione przez samego regulatora, w zeszłym roku w kraju działało jeszcze 900 krypto przedsiębiorstw.

Poważne załamanie nastąpiło w czerwcu, kiedy to FIU cofnęła licencje 500 firm zajmujących się kryptowalutami. Akcja miała miejsce w odpowiedzi na skandal związany z wypraniem 220 mld dolarów. Organy regulacyjne cofnęły licencje, ponieważ firmy nie rozpoczęły działalności w ciągu sześciu miesięcy od ich uzyskania.

W tym czasie szef FIU, Madis Reimand, nazwał działania nadzoru finansowego “pierwszym krokiem w uporządkowaniu rynku”.

Już nie taki raj

W 2017 roku kraj ten był przez wielu postrzegany jako europejski, kryptowalutowy raj. Estonia przyjęła szereg ustaw, które zachęcały giełdy i ICO do prowadzenia swojej działalności właśnie na jej terenie. Jednak od tego czasu krajobraz regulacyjny w Estonii zmienił się i wykracza nawet poza wymogi prawa unijnego KYC z 2019 roku. To utrudnia licencjonowanym firmom przestrzeganie lokalnych przepisów.

estonia opracuje cbdcreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.