Estonia cofa 500 licencji w branży krypto po gigantycznym skandalu | Wiadomości | CrypS.

Estonia cofa 500 licencji w branży krypto po gigantycznym skandalu

Michał Misiura
estonia wycofała 1/3 ze wszystkich licencji wydanych w sektorze firm z branży kryptowalut Regulacje

Estoński rząd cofnął 1/3 ze wszystkich licencji wydanych w sektorze kryptowalut. Akcja ta jest wynikiem skandalu dotyczącego prania brudnych pieniędzy o wartości 220 mld dolarów.

Według informacji podanych przez Bloomberg, talliński oddział Danske Banku sprawił, że Estonia stała się niechlubnym unijnym rekordzistom. 220 mld dolarów wypranych przez 14 pracowników placówki, stawia kraj na 1 miejscu pod względem tego rodzaju nielegalnych operacji. Pomimo, że działania banku wyszły na jaw w 2018 roku, wciąż nie doszło do ich całkowitego rozliczenia.

Sprawy nie ułatwia fakt, że jedna z centralnych postaci procederu, czyli operator odpowiedzialny za dokonywanie transakcji, popełnił samobójstwo. W latach 2009 – 2015 estoński oddział Danske Banku, miał przetwarzać setki tysięcy transakcji dla osób nie będących rezydentami Unii Europejskiej. Na liście 4000 specjalnych klientów, pojawiały się przede wszystkim nazwiska osób pochodzących z byłego Związku Radzieckiego.

Estonia cofa 1/3 krypto-licencji

To pierwszy krok do uporządkowania rynku, który pozwala nam zająć się najpilniejszymi kwestiami, zezwalając na operacje tylko firmom, które mogą podlegać estońskiemu nadzorowi i środkom przymusu – mówił, przytaczany przez Cointelegraph, Madis Reimand – szef wywiadu finansowego Estonii.

Ponad 500 firm, stanowiących około 1/3 estońskich licencjobiorców, straciło uprawnienia na prowadzenie działalności w branży kryptowalut. Część z nich znalazła się w kręgu podejrzeń, dotyczących brania udziału w oszustwach. Polegały one na wykorzystywaniu estońskiej licencji do budowania wiarygodności i popełniania przestępstw na obywatelach innych państw.

Wyłudzane w ten sposób środki, mogły być legalizowane właśnie m.in. przez estoński oddział Danske Banku, a także inne podmioty działające w sektorze finansowym nadbałtyckiej republiki.

Aby uniknąć dalszych oraz potencjalnych nadużyć licencje straciły wszystkie firmy, które nie rozpoczęły działalności na terenie Estonii w okresie 6 miesięcy od uzyskania autoryzacji.

Źródła: Bloomberg i Cointelegraph

estonia wycofała 1/3 ze wszystkich licencji wydanych w sektorze firm z branży kryptowalutreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.