Vitalik Buterin jest sceptykiem ws. ekosystemów cross-chain | Wiadomości | CrypS.

Vitalik Buterin jest sceptykiem ws. ekosystemów cross-chain

Maciej Żerelik
Vitalik Buterin kończy żywot psich tokenów

Współzałożyciel i deweloper Ethereum, Vitalik Buterin, zamieścił dziś na Twitterze link do wpisu na Reddicie. Przedstawił w nim swoją wiarę w przyszłość wielołańcuchowych sieci. Jednocześnie wyraził też wątpliwości dotyczące ekosystemów cross-chain.

W swojej argumentacji, Buterin przywołał „fundamentalne ograniczenia bezpieczeństwa mostów” jako kluczowy powód swojej dezaprobaty dla środowiska cross-chain.

Nie zgadza się on z twierdzeniem, że w przypadku ataku 51% zawodzą wszystkie mechanizmy bezpieczeństwa. Celem ataku 51% jest manipulacja integralnością transakcji rejestrowanych w blockchainie poprzez kontrolowanie więcej niż 50% hash rate’u lub mocy obliczeniowej sieci.

Buterin twierdził, że w przypadku ataku 51% atakujący nie może zaproponować bloku, który odbiera komuś ETH. Taki blok naruszyłby bowiem zasady konsensusu i zostałby odrzucony przez sieć.

Według niego problem pojawia się, gdy użytkownik przenosi aktywa z natywnego blockchaina do nienatywnego. Jeśli natywny blockchain cierpi z powodu ataku 51%, który odwraca transakcję, to jak tylko ta sama transakcja zostanie potwierdzona w nienatywnej sieci, aktywa mogą być pozostawione „osierocone” lub „siloed”, a zatem pozostawiając użytkownika z kontraktem, który nie jest już w pełni wspierany w natywnym blockchainie.

Ponadto Buterin wyjaśnił, że ta sama zasada ma zastosowanie do każdej warstwy 2, która jest zbudowana na głównym łańcuchu Ethereum.

Autor twierdzi też, że używanie dAppów, które są powiązane między różnymi łańcuchami, to miejsce, w którym możemy być świadkami „efektu zarażenia”. To właśnie tutaj atak 51% może spowodować upadek całego ekosystemu.

Aby jeszcze bardziej uzasadnić ten pomysł, Vitalik wyjaśnił, że jest zwolennikiem stref suwerenności, w których kilka natywnych aplikacji warstwy 1 ściśle ze sobą współdziała, zamiast wchodzić w interakcje z innymi środowiskami blockchain.

Vitalik Buterin kończy żywot psich tokenówreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.