Użytkownicy DeFi stracili 12 mld USD w 2021 r. | Wiadomości | CrypS.

Użytkownicy DeFi stracili 12 mld USD w 2021 r.

Zerelik Maciej
Popularność cryptojackingu spadła po raz pierwszy od 2018 roku

Według danych udostępnionych przez firmę analityczną Elliptic, od początku 2021 roku inwestorzy stracili 12 miliardów dolarów na rzecz przestępców atakujących platformy DeFi. Ponad 10 miliardów dolarów z tej kwoty przypada na sprawy związane z oszustwami i kradzieżami na zdecentralizowanych produktach.

W ciągu ostatnich lat całkowita wartość zablokowana w projektach DeFi gwałtownie wzrosła z 500 milionów dolarów do prawie 250 miliardów dolarów. Wraz z tak dużym wzrostem, pojawia się jednak coraz większe ryzyko oszustw.

Od początku bieżącego roku użytkownicy stracili w ten sposób 10,5 miliarda dolarów. Dla porównania, w całym 2020 roku liczba ta wynosiła zaledwie 1,5 miliarda dolarów.

Tom Robinson – główny naukowiec w Elliptic – wyjaśnił negatywne statystyki faktem, że przestrzeń DeFi stała się obszarem innowacji finansowych, w którym ludzie alokują znaczne kwoty pieniędzy. Według niego, właśnie dlatego okazała się ona być kuszącym celem dla oszustów:

Ekosystem DeFi to niezwykle ekscytująca i szybko zmieniająca się przestrzeń, w której innowacje w zakresie usług finansowych dzieją się z prędkością światła. Przyciąga to duże ilości kapitału do projektów, które nie zawsze są solidne i dobrze przetestowane. Podmioty przestępcze dostrzegły okazję, aby to wykorzystać.

Platformy DeFi nie posiadają również kompleksowych ram regulacyjnych. Próbując rozwiązać problemy w tym sektorze, amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) opublikowała niedawno raport dotyczący regulacji, ryzyka i możliwości w tym zakresie.

Caroline Crenshaw – komisarz agencji – zapewniła, że jej departament sprawuje jurysdykcję nad DeFi, ale żadna platforma DeFi nie zarejestrowała się u regulatora. W związku z tym uczestnicy ekosystemu nadal nie są chronieni przez żadne organy prawne.

Popularność cryptojackingu spadła po raz pierwszy od 2018 roku
reklama
reklama