USDC wyprzedza Tether w sieci Ethereum | Wiadomości | CrypS.

USDC wyprzedza Tether w sieci Ethereum

Mariusz Przepiórka
usdc rezygnuje z adytów na temat swoich rezerw

Stablecoin USD Coin (USDC) firmy Circle osiągnął ważny kamień milowy, prześcigając Tether (USDT) pod względem całkowitej podaży w sieci Ethereum. Aktualna podaż USDC w sieci Ethereum wynosi 40,06 mld tokenów, a podaż USDT to 39,82 mld.

Tether jest najpopularniejszym stablecoinem od co najmniej 2016 roku. Został wprowadzony na rynek w 2014 roku i początkowo konkurował ze stablecoinami BitUSD i NuBits (USNBT). Obydwa stablecoiny zostały już zapomniane, a w 2018 roku na konkurencję dla USDT zaczął wyrastać USDC, który był bardziej przejrzysty i lepiej uregulowany.

Circle z podażą 45,7 mld tokenów

USDT jest nadal najpopularniejszym stablecoinem z łączną podażą 78,5 mld, jednak prawie 50% podaży, czyli 38,7 mld tokenów, znajduje się w sieci Tron. USDT można również znaleźć w BSC, Solana, Huobi ECO Chain, Avalanche, Polygon i 13 innych sieciach blockchain. Obecna całkowita podaż USDC wynosi 45,7 mld tokenów w 21 sieciach.

Wątpliwości dotyczące wsparcia waluty Tether spowodowały, że jej wizerunek pogarszał się w miarę upływu czasu. Firma mierzyła się z kontrowersjami dotyczącymi sposobu zabezpieczenia stablecoina oraz zarządzania funduszami rezerwowymi.

Wydanie dwóch raportów o rezerwach finansowych firmy Tether przez firmę audytorską Moore Cayman w 2021 roku nie rozwiało wątpliwości. W ostatnim sprawozdaniu finansowym Tether ujawnił, że posiada 30,8 mld USD w nieokreślonych papierach komercyjnych oprócz innych aktywów wspierających USDT.

Rezerwy Circle w gotówce i obligacjach

Spółka Circle jest bardziej przejrzysta w kwestii swoich rezerw, choć nie w takim stopniu, jakiego domagają się niektórzy krytycy. W sierpniu 2021 prezes Coinbase Emilie Choi powiedziała, że rezerwy USDC wspierające drugi największy stablecoin na rynku zostaną całkowicie zamienione na gotówkę i obligacje skarbowe USA. Tak rzeczywiście stało się do 27 października 2021 roku, zgodnie z niezależnym audytem wykonanym przez Grant Thornton. Giełda Coinbase jest bliskim partnerem firmy Circle, świadczącej usługi płatności cyfrowych i pomogła w emisji USDC w październiku 2018 roku. Firma Circle jest wspierana przez Bitmain, China Everbright Bank i osiem innych podmiotów.

usdc rezygnuje z adytów na temat swoich rezerwreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.