USA zaczną publikować na blockchainie dane dot. swojego PKB

Blockchain USA

Sekretarz Handlu USA Howard Lutnick powiedział, że kierowany przez niego departament będzie publikować statystyki ekonomiczne w blockchainie. Czy wiadomo już, na który łańcuch postawi rząd mocarstwa?


  • Lutnick przekazał, że ważne dane dot. gospodarki będą rejestrowane w blockchainie.
  • Nie podano nazwy łańcucha, ale oczywistym wyborem wydaje się Ethereum.
  • W USA trwają też inne prace wzmacniające adopcję blockchaina i kryptowalut.

Dane makroekonomiczne USA w łańcuchu bloków

Jak przekazał Lutnick, „Departament Handlu rozpocznie publikowanie swoich statystyk w blockchainie”. Chodzi o dane PKB.

Nowa technologia umożliwi ich szersze wykorzystanie i łatwiejszą dystrybucję, o stałości zapisu nie wspominając. Inne wskaźniki ekonomiczne też mogą pojawić się w łańcuchu bloków, ale w przyszłości.

Chociaż kluczowe dane Departamentu Handlu, takie jak np. spis powszechny w USA, są już publicznie dostępne, umieszczenie ich w blockchainie może zwiększyć zaufanie do rządu i przejrzystość.

Dalsze szczegóły, w tym harmonogram prac nad projektem i przede wszystkim nazwa blockchaina, który ma zostać wykorzystany, nie zostały ujawnione. Oczywistym wyborem wydaje się sieć Ethereum – choćby przez to, że to najbezpieczniejszy łańcuch DeFi.

Nie tylko adopcja blockchaina

Obecne władze USA mogą pochwalić się nie tylko pracami nad zwiększeniem adopcji blockchaina. Ustawa GENIUS Act zwiększy z pewnością adopcję stablecoinów.

Do tego pod obecnym kierownictwem Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oraz Komisja ds. Handlu Kontraktami Terminowymi na Towary (CTFT) rozpoczęły działania mające na celu wyjaśnienie, które kryptowaluty powinny, a które nie powinny być klasyfikowane jako papiery wartościowe.

To z kolei zwiększy jasność przepisów.

Sam Lutnick, jeden z projektantów polityki Białego Domu, został zatwierdzony na stanowisko Sekretarza Handlu w lutym, wcześniej pełnił funkcję prezesa i dyrektora generalnego firmy Cantor Fitzgerald, która jest powiązana z Tetherem, emitentem najpopularniejszego stablecoina na świecie, USDT. Pełni funkcję depozytariusza projektu.

W tle Unia Europejska prowadzi rzekomo testy dot. wyemitowania cyfrowego euro w sieci Ethereum lub/i Solana. Jak na razie te nieoficjalne informacje podały media, nie zostały jednak potwierdzone przez Brukselę.


Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->