USA wycofuje wniosek o ekstradycję Vinnika z Francji | Wiadomości | CrypS.

USA wycofuje wniosek o ekstradycję Vinnika z Francji

Redakcja
vinnik

Władze USA wycofały z Francji wniosek o ekstradycję obywatela Rosji Aleksandra Vinnika. Według RBC, takimi informacjami podzielił się jego prawnik – Frederic Belo.


Fakt wycofania przez USA wniosku o ekstradycję Vinnika wysłanego w 2020 roku stał się znany podczas przesłuchania w Izbie Śledczej paryskiego sądu. Belo zauważa:

Tym zwodniczym manewrem USA chciały zapewnić, że Vinnik nie tylko pozostanie w więzieniu, ale także zostanie odesłany do Grecji, by stamtąd jak najszybciej mógł trafić do Stanów Zjednoczonych.

Podczas rozprawy sąd odroczył także zaplanowaną dalszą naradę w sprawie Vinnika z 7 września na 3 sierpnia. Do tego czasu pozostanie on we francuskim więzieniu.

Departament Sprawiedliwości USA odmówił komentarza na ten temat.

Wcześniej francuski sąd odrzucił apelację od pięcioletniego wyroku. W konsekwencji tej decyzji Vinnik mógł zostać poddany ekstradycji do Grecji, a następnie do USA – poinformowali jego prawnicy.

Przekazanie miało nastąpić 30 czerwca, ale obrona złożyła pilną apelację o wstrzymanie deportacji, a także wystąpiła do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Ten ostatni zakazał władzom francuskim ekstradycji Vinnika do Grecji.

Przypomnijmy, że w 2017 roku Vinnik został zatrzymany w Grecji pod zarzutem wyprania 4 mld dolarów za pośrednictwem giełdy kryptowalutowej BTC-e. W tym samym czasie władze USA skonfiskowały domenę BTC-e.

Następnie grecki sąd przychylił się do wniosku o ekstradycję mężczyzny na wniosek trzech państw – USA, Rosji i Francji. W grudniu 2019 roku grecki minister sprawiedliwości Costas Tsiaras podjął decyzję o ekstradycji Rosjanina najpierw do Francji, a następnie do USA i Rosji.

Na początku 2020 roku Vinnik został poddany ekstradycji z Grecji do Francji. Tam został skazany na pięć lat więzienia i grzywnę w wysokości 100 tys. euro. Obrona próbowała odwołać się od wyroku, ale sąd go podtrzymał.

vinnikreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.