USA „uwalniają” Ormuz? Bombardują strategiczną wyspę

Trump

Donald Trump rozkazał wykonać „jeden z najpotężniejszych nalotów bombowych” w historii Bliskiego Wschodu. Celem padła wyspa Chark, przez którą przechodzi 90% eksportu ropy Iranu.


  • USA zbombardowały wyspę Chark.
  • Chodzi o miejsce kluczowe dla eksportu irańskiej ropy.

USA atakują kluczową wyspę

Trump ogłosił w piątek zniszczenie „wszystkich celów militarnych” na wyspie Chark. Zagroził przy tym Iranowi kolejnymi atakami, jeżeli ten będzie utrudniał swobodną żeglugę w cieśninie Ormuz.

Dowództwo Centralne Stanów Zjednoczonych przeprowadziło jeden z najpotężniejszych nalotów bombowych w historii Bliskiego Wschodu

– przekazał amerykański przywódca.

Z powodów przyzwoitości zdecydowałem się nie wymazywać infrastruktury naftowej na wyspie. Jednak jeśli Iran lub ktokolwiek inny zrobi cokolwiek w sposób zakłócający wolny i bezpieczny przepływ statków przez cieśninę Ormuz, natychmiast ponownie rozważę tę decyzję

– dodał.

Wyspa nie ucierpiała?

Irańska państwowa agencja prasowa Fars potwierdziła, że na Chark nie zniszczono żadnej infrastruktury naftowej. Na miejscu miało jednak dojść do aż 15 eksplozji.

USA nie chodziło jednak o infrastrukturę naftową, a – przynajmniej na razie – tylko pogrożenie Teheranowi. Iran musi przestać atakować tankowce w okolicach Ormuz – inaczej Pentagon zacznie swobodnie atakować cele na terenie kraju.

Chark to gospodarcze serce Iranu, które obsługuje zdecydowaną większość eksportu ropy. Jest pod pełną kontrolą irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC).

Na wyspie znajdują się lotnisko, terminale i inne obiekty infrastruktury naftowej, magazyny i porty.

Warto dodać, że już pod koniec lat 70. XX w. mówiło się o planach zajęcia wyspy przez Amerykanów. Zakładano, że doprowadzi to do paraliżu kraju.

Czy Trump powróci do tego pomysłu? Gdy w piątek zapytała go o to stacja Fox News, odpowiedział, że dziennikarz zadał mu „głupie pytanie”. Powiedział tak pomimo tego, że pod koniec lat 80. XX w. sam powiedział publicznie, że USA powinny zająć wyspę.

Jak podało CNN, w czasie planowania operacji w Iranie amerykańscy wojskowi nie przewidzieli, że Teheran zdecyduje się na blokadę Ormuz. Zakładano, że to najmniej realistyczny scenariusz.


Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->