USA nakłada sankcje na rosyjską giełdę Suex. Powodem ułatwianie ataków ransomware | Wiadomości | CrypS.

USA nakłada sankcje na rosyjską giełdę Suex. Powodem ułatwianie ataków ransomware

Maciej Żerelik
ransomware administracja bidena

Rosyjska giełda kryptowalutowa Suex jako pierwsza historii została objęta sankcjami przez Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych. Powodem jest rzekome ułatwianie transakcji ransomware – szacowane na ponad 160 milionów dolarów w BTC.

Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych Skarbu Państwa (OFAC) twierdzi, że giełda wspomagała transakcje funduszy uzyskanych w nielegalny sposób. Miały być one powiązane z co najmniej ośmioma wariantami ransomware. Z analizy agencji wynika, że sprawa dotyczy aż 40% wszystkich transakcji platformy.

Suex został dodany do listy „Specjalnie Wyznaczonych Obywateli i Osób Zablokowanych”. Oznacza to, że mieszkańcy i firmy z USA mają zakaz prowadzenia interesów z tą firmą.

Posunięcie to ma miejsce w momencie, gdy administracja Bidena naciska na walkę z oprogramowaniem ransomware. Ransomware jest rodzajem ataku opartego na oprogramowaniu, które blokuje dostęp do komputerów i sieci do czasu zapłacenia okupu. Napastnicy często żądają zapłaty w kryptowalucie, która jest trudniejsza do wyśledzenia niż tradycyjne metody płatności.

Biały Dom nasilił egzekwowanie prawa po majowym ataku ransomware na Colonial Pipeline. Spowodował on bowiem niedobory paliwa na całym wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Firma zapłaciła napastnikom prawie 5 milionów dolarów, jednak w czerwcu, Departament Sprawiedliwości nieoczekiwanie ogłosił, że udało mu się odzyskać większość tej kwoty.

W dochodzeniu dotyczącym Suex, pomogła firma analityczna Chainalysis. Według niej, Suex przeprowadził transakcje kryptowalutowe warte setki milionów dolarów – w szczególności w Bitcoinie, Ethereum i Tetherze – „z których większość pochodzi z nielegalnych i wysoce ryzykownych źródeł”. Spółka szacuje ich wartość na ponad 160 milionów dolarów w BTC.

ransomware administracja bidenareklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.