Unia Europejska zakaże anonimowych transakcji kryptowalutami | Wiadomości | CrypS.

Unia Europejska zakaże anonimowych transakcji kryptowalutami

Filip Dzięciołowski
UE kryptowaluty

Parlament Europejski przegłosował nowe ustawodawstwo dot. walki z praniem pieniędzy. W związku z tym w życie wejdą nowe przepisy ograniczające anonimowe transfery pieniężne, co również tyczy się kryptowalut. Nowelizacja przepisów będzie nakładać na dostawców hostowanych portfeli na kryptowaluty obowiązek przeprowadzania weryfikacji tożsamości użytkowników.


  • Nowe przepisy ustalone przez członków Parlamentu Europejskiego dotyczącą nowego limitu dot. płatności gotówkowych oraz transferu środków bez podawania przy tym swoich danych osobistych,
  • Jeden z zapisów mówi o obowiązku przeprowadzania dokładnej identyfikacji danych użytkownika przez dostawców hostowanych portfeli na kryptowaluty. To kolejny krok ku ograniczeniu prawa do anonimowych transakcji na terenie krajów UE.

Anonimowość na rynku kryptowalut zanika coraz bardziej

Wraz z postępem kolejnych regulacji rynków finansowych na terenie państwa członkowskich Unii Europejskiej, które mają na celu walkę organów nadzorczych z praniem pieniędzy, zanika fundamentalność wartość, która jest kultywowana przez branżę kryptowalut, czyli prywatność.

Wraz z wejściem w życie pod koniec tego roku przepisów dotyczących ustawy Market in Crypto Assets (MiCa), takie podmioty jak giełdy czy brokerzy z sektora cyfrowych aktywów będą musieli dostosować swoje działanie do nowych wytycznych skupiających się na weryfikacji naszych danych.

Teraz natomiast otrzymujemy kolejne informacje dotyczące kryptowalutowych płatności, które pozwalały nam na pozostanie anonimowym. Jak przekazał eurodeputowany członek Parlamentu Europejskiego z niemieckiej Partii Piratów – dr Patrick Breyer – w dniu 19 marca organ ten przegłosował kontrowersyjne prawo narzucające nowe dyrektywy związane z płatnościami.

Głosi ono bowiem, że nielegalne stanie się dokonywanie transakcji gotówkowych powyżej 10 000 euro, nawet w przypadku transakcji biznesowych. Co więcej, niemożliwym będzie płacenie gotówką powyżej kwoty 3 000 euro bez podania swoich osobistych danych.

Ogólny zakaz anonimowych płatności miałby co najwyżej minimalny wpływ na przestępczość, ale pozbawiłby niewinnych obywateli wolności finansowej. Leki i zabawki erotyczne, które kupuję, to niczyja sprawa. Aby zbierać datki, dysydenci, tacy jak nieżyjący już Aleksiej Nawalny i jego żona, na całym świecie w coraz większym stopniu polegają na anonimowych darowiznach w wirtualnych walutach. Wikileaks zostało już odcięte od darowizn od wystawców kart kredytowych

– wskazuje polityk w swoim wpisie.

Jak nowe prawo ma się jednak do cyfrowych aktywów? Zawiera ono bowiem zapis dot. zakazu przeprowadzania kryptowalutowych transakcji z portfeli, które są obsługiwane przez dostawców nie wymagających weryfikacji KYC (Know Your Customer). Dotyczy to wszystkich portfeli samoobsługowych, z których można korzystać w formie aplikacji mobilnych, zewnętrznych czy desktopowych.

UE kryptowalutyreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.