Ukraiński rząd zabije lokalną branżę kryptowalut! Oto dlaczego | Wiadomości | CrypS.

Ukraiński rząd zabije lokalną branżę kryptowalut! Oto dlaczego

ukraina

Polityka, jaką obrali regulatorzy z Ukrainy, doprowadziła do tego, że od marca 2023 r. wolumen obrotu na niektórych lokalnych giełdach umożliwiających handel wirtualnymi walutami zmalał o około 90%.


Dyrektorzy generalni kryptowalutowych platform skarżą się na działania podjęte przez ukraiński rząd, które godzą w przemysł kryptowalutowy. Powody tego ruchu są niejasne. 

Rząd Ukrainy ma nowe wymogi względem giełd kryptowalut

Według najnowszych doniesień Narodowy Bank Ukrainy zwrócił się w stronę czterech lokalnych giełd wirtualnych walut z prośbą o przedstawienie sprawozdań finansowych za pierwsze dwa kwartały 2023 r. Dotyczy to ukraińskich platform: Kuna, CoinPay, GEO Pay i Qmall. Na dostarczenie odpowiednich danych otrzymały one 7 dni. 

Informacja ta została podana m.in. przez założyciela oraz dyrektora generalnego giełdy Kuna Michaela Chobanyana. Zgodnie z dokumentem, jaki otrzymały kryptowalutowe firmy, tamtejszy bank centralny wymaga od nich przedstawienia wyciągów dla wszystkich kont od początku 2023 r. oraz dostarczenia informacji o otrzymywaniu i przekazywaniu środków. 

W rozmowie z mediami Michael Chobanyan zdradził, że jego giełda opuściła ukraiński rynek w marcu 2023 r. z uwagi na “drapieżne działania” Narodowego Banku Ukrainy. Jednocześnie dyrektor generalny platformy Kuna dodał, iż ukraiński rząd jest bardzo skuteczny w tłamszeniu rozwoju Web3. 

Spadek wolumenu obrotów na ukraińskich giełdach

Działania podjęte przez ukraiński bank centralny wpłynęły negatywnie na tamtejsze kryptowalutowe firmy. Dla przykładu wolumen obrotu na platformie Kuna skurczył się o około 90% w ciągu zaledwie kilku ostatnich miesięcy. Należy przypomnieć, że jeszcze wcześniej ta sama giełda doznała spadku wysokości obrotów kryptowalutowymi aktywami, gdy musiała opuścić rynek rosyjski. 

Dyrektor generalny platformy Kuna widzi jednak pozytywną stronę represji regulacyjnych w Ukrainie. Uznał on bowiem, iż to popchnęło jego firmę do wyjścia na arenę europejską ze swoją ofertą handlową. 

Teraz skupiamy się na Europie, a zwłaszcza na rynku B2B. Jestem wdzięczny NBU za stymulowanie mnie jako odnoszącej sukcesy europejskiej firmy, a nie niszowego ukraińskiego gracza

– zaznaczył Michael Chobanyan.

Co ciekawe, kryptowaluty odegrały kluczową rolę dla Ukrainy po wybuchu wojny z Rosją. To właśnie za ich pomocą branżą wirtualnych walut wspierała czołowe ukraińskie organizacje non-profit. 

ukrainareklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.