Ukraina: Zełenski podpisał ustawę legalizującą kryptowaluty | Wiadomości | CrypS.

Ukraina: Zełenski podpisał ustawę legalizującą kryptowaluty

Anna Sutowicz
Zelensky podpisał ustawę o wirtualnych walutach

Wczoraj Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy podpisał ustawę o wirtualnych aktywach (VA). W ten sposób zalegalizował kryptowaluty w kraju. To ważny krok w kierunku branży.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał wczoraj ustawę o wirtualnych aktywach, która została przyjęta przez Radę Najwyższą Ukrainy 17 lutego. Ustawa reguluje obrót kryptowalutami w kraju i określa m.in. stan prawny, klasyfikację i własność wirtualnych aktywów, a także ustala listę dostawców wirtualnych aktywów i warunki ich rejestracji.

W dokumencie przewidziano również wdrożenie środków monitoringu finansowego w zakresie wirtualnych aktywów. Ustawa przyznaje Ukraińskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd uprawnienia dotyczące polityki kraju w kwestii aktywów cyfrowych, wydawania licencji firmom zajmującym się kryptowalutami, jak również w kwestii pełnienia funkcji nadzoru finansowego. 

Ważny krok w procesie obronnym Ukrainy

Alex Bornyakov, czyli wiceminister transformacji cyfrowej napisał na Twitterze, że nowa ustawa o wirtualnych aktywach odegra kluczową rolę w procesie obronnym Ukrainy.

Natomiast Ukraińskie Ministerstwo Transformacji Cyfrowej ogłaszając podpisanie ustawy stwierdziło, że:

Podpisanie tej ustawy przez prezydenta to kolejny ważny krok w kierunku wydobycia sektora kryptowalut z cienia i uruchomienia legalnego rynku wirtualnych aktywów na Ukrainie.

To nie koniec zmian

Agencja rządowa dodała także, że ​​ukraińskie Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianą krajowych kodeksów podatkowych i cywilnych, by dostosować ramy prawne dotyczące aktywów cyfrowych. Należy zauważyć, że ustawa nie odnosi się do uczynienia BTC prawnym środkiem płatniczym w państwie.

Wcześniejsza wersja ustawy została zaproponowana we wrześniu zeszłego roku. Wówczas prezydent Ukrainy zażądał zmian. Poprawiona wersja ustawy została przedstawiona 17 lutego 2022 roku i ostatecznie podpisano ją 16 marca. Ustawa o wirtualnych aktywach wchodzi w życie z dniem wejścia w życie ustawy o zmianie Kodeksu Podatkowego Ukrainy.

W tym tygodniu informowaliśmy o tym, że Ukraina wydaje swoje NFT w ramach projektu„Peace of Heart”. Każda z osób, która wesprze zbiórkę, otrzyma cyfrową wersję rysunku wykonanego przez dziecko z Ukrainy. 

Zelensky podpisał ustawę o wirtualnych walutachreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.