Ukraina zastosuje sankcje wobec unikających stawienia się na froncie. Kryptowaluty mogą ich uratować | Wiadomości | CrypS.

Ukraina zastosuje sankcje wobec unikających stawienia się na froncie. Kryptowaluty mogą ich uratować

Jacek Walewski
Ukraina

7 lutego ukraiński parlament przegłosował projekt ustawy mającej na celu zaostrzenie przepisów dotyczących mobilizacji poborowych do wojska. Politycy wprowadzili m.in. możliwość zamrażania rachunków bankowych osobom próbującym uniknąć wypełnienia obowiązku względem ojczyzny.


  • Ukraiński parlament przegłosował prawo, które ma uderzyć w osoby, które chcą uniknąć wysłania na front. Władze chcą zamrażać konta niepokornym obywatelom,
  • Tego typu ludziom mogą jednak pomóc kryptowaluty.

Ukraina chce karać tych, którzy nie chcą iść na wojnę

Za chwile zacznie się trzeci rok wojny na Ukrainie. Kijowowi widocznie zaczyna brakować rekrutów, więc krajowy parlament przegłosował nowelizację ustawy mobilizacyjnej. To pokłosie tego, co w grudniu 2023 roku ogłosił prezydent Wołodymyr Zełenski.

Poinformował wtedy, że wojsko poszukuje dodatkowych aż 500 tys. żołnierzy.

Kijów zaapelował też do krajów UE przyjmujących ukraińskich uchodźców o repatriację na Ukrainę tych mężczyzn, którzy kwalifikują  się do pełnienia służby wojskowej.

Wszystko to na niewiele się zdało. W efekcie przygotowano projekt ustawy, który został pierwotnie przedstawiony 31 stycznia 2024 r. Dokument został w środę zatwierdzony przez parlament. Gdy ustawa wejdzie w życie (konieczny jest podpis prezydenta, co jest formalnością), utrudni uchylanie się od poboru do wojska.

Jak rząd Ukrainy chce utrudnić życie niepokornym obywatelom, którzy nie mają ochoty na wojaczkę? Po pierwsze ustawa utrudni tym ostatnim dostęp do usług konsularnych. Do tego może dojść zamrożenie środków na rachunkach bankowych i ogólnie aktywów, które należą do mężczyzn, którzy nie chcą iść na wojnę.

Kryptowaluty mogą pomóc

Może się okazać, że Ukraińcom mogą pomóc kryptowaluty i gotówka. Cyfrowe aktywa nie podlegają władzy kogokolwiek. Rząd nie da rady ich przejąć. Jeżeli nawet ktoś nie będzie w stanie nimi płacić w sklepie, może znaleźć bitomat i tam zamienić np. bitcoiny na walutę fiat w postaci gotówki.

Może to pomóc tym Ukraińcom, którzy nie chcą iść na front i którzy obawiają się, że władza może chcieć odciąć ich od środków do życia.

Inna sprawa, że sam pomysł Kijowa budzi ogromne kontrowersje i wątpliwości etyczne. Rząd powinien nakłaniać ludzi do pójścia na front innymi metodami, a nie zabierając im ich własne pieniądze.
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.