Ukraina sięgnęła po AI. Nie chodzi o jej wykorzystanie w wojnie | Wiadomości | CrypS.

Ukraina sięgnęła po AI. Nie chodzi o jej wykorzystanie w wojnie

Jacek Walewski
Polska i sztuczna inteligencja

Ukraiński resort spraw zagranicznych ma nową wirtualną „rzeczniczkę” ds. konsularnych. Jej wygląd został zainspirowany wizerunkiem znanej piosenkarki.


  • Ukraina sięgnęła po AI i stworzyła swoją rzeczniczkę, która nie istnieje w realnym świecie,
  • Cyfrowa rzeczniczka ma skrócić czas pracy urzędników.

Ukraina i AI

Władze Ukrainy stworzyły Viktorię Shi. Jej zadaniem jest informowanie obywateli i mediów o sprawach związanych z działaniem Departamentu Konsularnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy. Cyfrowa rzeczniczka przedstawiła się już wszystkim w social mediach.

Jej imię oznacza zwycięstwo. I nie bez powodu, bo o to walczy dziś cały kraj za naszą wschodnią granicą. Nazwisko odnosi się do nazwy sztucznej inteligencji, która to pomogła w jej wykreowaniu.

Wszystko brzmi fajnie, ale zarazem trudno pojąć, dlaczego Viktoria Shi zastąpiła żywą rzeczniczkę. Jest tylko pacynką, bowiem wszystkie wygłaszane przez nią komunikaty nie będą tworzone przez AI, ale urzędników.

Ponoć chodzi o ocieplenie wizerunku rządu, który stara się sprowadzić do kraju wszystkich mężczyzn zdolnych do walki. Taaa, postać AI z pewnością sprawi, że ci chętnie pójdą na front…

Dymitro Kuleba, szef resortu zagranicznego Ukrainy, wskazał też na to, że asystentka AI to oszczędność czasu pracowników konsulatów. I faktycznie, zapewne szybciej “nagra” swoją wypowiedź niż żywa osoba.

To skok technologiczny, jakiego nie dokonała jeszcze żadna służba dyplomatyczna na świecie

– powiedział.

Inspiracja piosenkarką

O tym, że imię i nazwisko Viktorii Shi nie są przypadkowe, już wspomniałem. Jej wygląd jest z kolei wzorowany na piosenkarce i influencerce, Rosalie Nombre. To artystka, która pochodzi z okupowanego przez Rosjan ukraińskiego Doniecka.

Za projektem Viktorii  stoi amerykańska firma Shi International. To spółka założona przez Thai Lee, amerykańską miliarderkę urodzoną w Tajlandii. W inicjatywie wzięła też udział ukraińska firma The Game Changers.

AI przydaje się na froncie

Ukraińcom AI przypadałaby się zapewne na froncie. USA testują obecnie jej wykorzystanie w walkach powietrznych. Amerykanie “posadzili” ostatnio sztuczną inteligencję za sterami samolotu bojowego. Nie znamy jednak wyników testów.

Polska i sztuczna inteligencjareklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.