Wiemy już, jaki los czeka nas, gdy sztuczna inteligencja się zbuntuje. W sieci pojawiło się video z bojową AI | Wiadomości | CrypS.

Wiemy już, jaki los czeka nas, gdy sztuczna inteligencja się zbuntuje. W sieci pojawiło się video z bojową AI

Jacek Walewski
AI Terminator

Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych Stanów Zjednoczonych (DARPA) opublikowała w sieci nagranie video z pierwszej w historii walki powietrznej stoczonej pomiędzy F-16 sterowanym przez człowieka a maszyną, za sterami której “siadła” sztuczna inteligencja. Kto wygrał to starcie?


  • DARPA przeprowadziła symulowaną walkę między dwoma maszynami bojowymi,
  • Jednym samolotem sterował człowiek, a drugim AI.

Sztuczna inteligencja idzie na wojnę!

Testy prowadzono w Szkole Pilotów Testowych Sił Powietrznych w bazie sił powietrznych Edwards w Kalifornii. I to wcale nie jakoś niedawno, ale już we wrześniu ubiegłego roku. Efekty jednak dopiero teraz zostały upublicznione.

Najpierw trochę informacji technicznych. Oba myśliwce – i ten sterowany przez człowieka i przez AI – były sprawdzane pod kątem działań ofensywnych i defensywnych, latając z prędkością ponad 3500 km/h i zbliżając się do siebie na odległość 610 m.

AI sterowała X-62A  (X-62A Variable Stability In-flight Simulator Test Aircraft), czyli zmodyfikowanym F-16, który jest przeznaczony dla pilotów-robotów. Oczywiście ze względów bezpieczeństwa w maszynie siedzieli też ludzcy piloci. Ich zdaniem była dezaktywacja sztucznej inteligencji, gdyby coś poszło nie tak.

X-62A po raz pierwszy wystartował w 2022 r. Ma już w CV 21 lotów testowych. Spędził w powietrzu 17 godzin.

Co zmienia fakt, że to AI steruje maszyną, a nie człowiek? Program na bieżąco analizuje dane i podejmuje decyzje. Uczy się być pilotem myśliwca bojowego. Celem jest sprawdzenie, czy robi to szybciej i lepiej. Nie trzeba chyba dodawać, że rozwój takiej technologii może też pomóc ratować ludzkie życie – w bój będą szły roboty, a nie ludzie.

Terminator pokonał człowieka?

Teraz kluczowe pytanie: czy testowy pojedynek wygrała AI czy człowiek?

Tu niestety czeka nas rozczarowanie. DARPA nie podała takiej informacji. Pewną podpowiedzią może być jednak to, że wcześniej AI rywalizowała już z człowiekiem, ale w pojedynkach opartych na symulatorach. Okazywało się, że ludzcy piloci nie mieli z nią szans.

Wojsko ma nadal obawy, czy powinno w pełni zaufać maszynom i AI.

Musimy mieć zaufanie do tych algorytmów, jeśli chodzi o wykorzystanie ich w rzeczywistych warunkach – twierdzi jednak podpułkownik Ryan Hefron, kierownik programu w DARPA, cytowany przez The Telegraph.

AI Terminatorreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.