UE wszczyna kontrole ws. kryptowalutowych firm. Jaki jest ich cel? | Wiadomości | CrypS.

UE wszczyna kontrole ws. kryptowalutowych firm. Jaki jest ich cel?

Jacek Walewski

Europejski Urząd Bankowości (EBA), we współpracy z Europejską Radą Ryzyka Systemowego (ESRB) i Radą Stabilności Finansowej (FSB), ogłosił wspólną inicjatywę tych trzech instytucji. Chodzi o szukanie powiązań pomiędzy starym systemem finansowym, a kryptowalutowym odpowiednikiem.


  • EBA zamierza szukać powiązań pomiędzy rynkiem TradFi a kryptowalut.
  • To kolejny dowód na to, że polityka UE względem kryptowalut mocno się zmieniła.

EBA bierze pod lupę świat finansów

Jak ujawnił przewodniczący EBA – José Manuel Campa –  w wywiadzie dla Financial Times, chodzi o przeanalizowanie potencjalnego ryzyka i skutków „zarażenia”, czyli wpływu rynku nowych finansów na tradycyjne finanse (TradFi).

Podejście EBA stanowi znaczący krok w zrozumieniu zakresu ekspozycji banków na sektor kryptowalut, w tym fundusze hedgingowe, platformy kryptowalutowe i private equity. Dochodzenie instytucji ma objąć m.in. ocenę ekspozycji bilansu banków na „nie-banki”.

W praktyce chodzi o to, by mieć pewność, czy potencjalne zawirowania na rynku kryptowalut nie wpłyną negatywnie na rynek banków i tradycyjnych finansów.

Polityka UE względem kryptowalut

Podejście Unii Europejskiej do rynku kryptowalut mocno się zmieniło. Początkowo było ostrożne, ale od paru lat widzimy pewną ekspansję eurokratów. Wystarczy wymienić MiCA, czyli pakiet regulacji rynku blockchaina w UE. W lipcu ubiegłego roku europejscy urzędnicy wprowadzili np. znaczne limity, ograniczając możliwość realizacji oficjalnych transakcji dla niezweryfikowanych użytkowników kryptowalut do 1000 EUR.

Po co to wszystko? Czy chodzi o stłamszenie rynku? Francuski prawodawca Damien Carême, kierujący negocjacjami dot. AML, podkreślił, że celem jest walka z praniem pieniędzy za pomocą cyfrowych aktywów.

Absolutnie nie zapobiegamy transakcjom kryptowalutowym

– dodał i wskazał, że chodzi tylko o to, by ograniczyć użycie kryptowalut przez przestępców.

Jednocześnie EBA aktywnie przygotowuje się do przyjęcia przepisów MiCA. Organ doradził już np. emitentom stablecoinów, aby przygotowali się do realizacji polityki zgodnej z MiCA.

Podmioty te będą zmuszone do podkreślania w swoich dokumentach (whitepaper) ryzyka związanego z własnością tokena. Mają też dążyć do sprawiedliwego traktowania wszystkich posiadaczy i dbania o rezerwy projektu, by nie dochodziło do depegów stablecoinów od zadeklarowanej wartości.
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.