UE głosuje za limitem na niezweryfikowane płatności krypto

UE głosuje za limitem na niezweryfikowane płatności krypto

Anna Sutowicz
euro

Unia Europejska głosuje za ograniczeniem płatności w anonimowych portfelach kryptowalutowych. To część przeglądu dotyczącego prania pieniędzy, popieranego przez komisje Parlamentu Europejskiego.


Prawodawcy w Europie regulują możliwość anonimowego przechowywania i przeprowadzania transakcji na aktywach cyfrowych. Parlament Europejski wczoraj zagłosował za nałożeniem ograniczeń w wysokości 1000 USD na transakcje pochodzące z niezweryfikowanych portfeli kryptowalutowych – podano w komunikacie prasowym.

Posłowie zatwierdzili bardziej rygorystyczne przepisy, które mają wypełnić istniejące luki w zwalczaniu prania pieniędzy, finansowania terroryzmu i unikania sankcji w UE.

Chcą ograniczyć płatności, które mogą być przyjmowane przez osoby dostarczające towary lub usługi. Środki te mają na celu zapobieganie wykorzystywaniu kryptowalut, niewymiennych tokenów (NFT) i metaverse do przestępstw finansowych.

Zgodnie z przyjętymi tekstami podmioty, takie jak banki, zarządzający aktywami i kryptowalutami, agenci nieruchomości i wirtualnych nieruchomości oraz profesjonalne kluby piłkarskie wysokiego szczebla, będą zobowiązane do weryfikacji tożsamości swoich klientów, tego, co posiadają i kto kontroluje firmę. Będą też musieli ustalić szczegółowe rodzaje ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu w swoim sektorze działalności oraz przekazywać odpowiednie informacje do centralnego rejestru.

Ustawodawstwo zabrania również unijnym dostawcom kryptowalut utrzymywania relacji korespondencyjnych z niezarejestrowanymi lub nielicencjonowanymi zagranicznymi dostawcami kryptowalut. Transfery kryptowalut między osobami prywatnymi, takie jak np. duże płatności pomiędzy przyjaciółmi nadal pozostaną dozwolone.

Ponadto, ze względu na ryzyko nadużycia przez przestępców, posłowie chcą zakazać wszelkich systemów obywatelstwa przez inwestycje, tzw. złote paszporty i nałożyć silne kontrole AML na pobyt w systemach inwestycyjnych tj. “złote wizy”.

Propozycja została przyjęta po tym, jak 99 posłów głosowało za, 8 było przeciw, a 6 wstrzymało się od głosu.

Limit 1000 EUR na anonimowe transakcje kryptowalutami

Francuski ustawodawca Damien Carême, który prowadzi negocjacje parlamentu w sprawie przeglądu, powiedział wcześniej dziennikarzom, że plany nie uniemożliwią płatności kryptowalutowych, ponieważ limit 1000 euro nie będzie miał zastosowania, jeśli zaangażowany jest regulowany dostawca portfela lub znana jest tożsamość płatnika.

Absolutnie nie zapobiegamy transakcjom kryptograficznym. Dzieje się tak tylko wtedy, gdy identyfikacja nie jest możliwa.

Carême odniósł się również do przepisów dotyczących prania pieniędzy w metaverse, mówiąc, że nie chce, aby brudne pieniądze hamowane przez kontrole bankowe po prostu przepływały do ​​innych sektorów .

Aby nowe środki stały się prawem, zgodę musi wyrazić zarówno Parlament Europejski, jak i Rada Europejska. Proponowane regulacje przejdą teraz kilkutygodniowe negocjacje, zanim trafią pod głosowanie plenarne w parlamencie.

euroreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.