Twórcy ransomware Ziggy oddają bitcoiny swoim ofiarom | Wiadomości | CrypS.

Twórcy ransomware Ziggy oddają bitcoiny swoim ofiarom

Michał Misiura
przez ostatnie 10 lat zostało skradzionych 7,6 miliardów dolarów w kryptowalutach. Większość z tych działań to hacki i oszustwa.

Hakerzy stojący za oprogramowaniem ransomware Ziggy kończą działalność i oddają pieniądze należące do swoich ofiar. O nietypowym wydarzeniu poinformował portal BleepingComputer, który skontaktował się z nawróconymi cyberprzestępcami.

Osoby dotknięte atakami ransomware spod szyldu Ziggy, mogą wysłać potwierdzenie zapłaty okupu i identyfikator swojego komputera na adres email należący do hakerów. Do dwóch tygodni w ich portfelu kryptowalut mają pojawić się bitcoiny, które przelali żeby odzyskać dostęp do swoich danych. 

Jak wyjaśnił przedstawiciel cyberprzestępców, bitcoiny zostaną zwrócone według kursu z dnia płatności. W najaktywniejszym momencie działania grupy Ziggy, cena BTC wynosiła około 39 000 USD. Dziś jest ona o prawie 20 000 dolarów większa, a więc można powiedzieć, że ofiary hakerów otrzymają pewnego rodzaju rekompensatę.

Źródło: bleepingcomputer.com
Źródło: bleepingcomputer.com

Dlaczego Ziggy kończy działalność?

Ransomware Ziggy zakończyło działalność na początku lutego. W krótkim komunikacie, szef grupy wyraził wówczas smutek z powodu tego co robiła oraz opublikował wszystkie klucze deszyfrujące, pozwalające odzyskać dostęp do urządzeń osobom, które nie zapłaciły okupu.

Według doniesień BleepingComputer, następujący właśnie zwrot pieniędzy jest możliwy dlatego, że szef grupy sprzedał swój dom. Ponadto rozważa on także przejście na jasną stronę mocy, czyli dołączenie do białych hakerów zwalczających cyberprzestępców.

Jak przyznali sami hakerzy z Ziggy, powodem ich przemiany jest strach, spowodowany aresztowaniami osób związanych z dwoma innymi operacjami ransomware – Emotet i Netwalker.

Ataki ransomware

Ataki typu ransomware polegają na zainfekowaniu komputera szkodliwym oprogramowaniem, które szyfruje znajdujące się na nim pliki i wysyła żądanie zapłacenia okupu w zamian za oddanie dostępu do danych. Zazwyczaj musi on zostać uiszczony w bitcoinach, jednak cyberprzestępcy coraz częściej zwracają się w stronę, zapewniającego większą prywatność, monero.

Ataki ransomware dotykały największe światowe korporacje, takie jak Acer czy Canon, a nawet zamykały granice państw (szyfrując systemy komputerowe argentyńskiej straży granicznej). Mogą jednak spotkać każdego.

Więcej na temat ataków ransomware, a także o tym jak się przed nimi chronić, przeczytasz w tym miejscu.

przez ostatnie 10 lat zostało skradzionych 7,6 miliardów dolarów w kryptowalutach. Większość z tych działań to hacki i oszustwa.
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.