To może być ostatni krok przed zatwierdzeniem ETF-ów spot na BTC | Wiadomości | CrypS.

To może być ostatni krok przed zatwierdzeniem ETF-ów spot na BTC

Karolina Kropopek

Społeczność kryptowalut z niecierpliwością wyczekuje decyzji amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w sprawie bitcoinowych ETF-ów spot. Ruch ze strony największej giełdy opcji w Stanach Zjednoczonych – Chicago Board Options Exchange (Cboe) stanowi pozytywny sygnał zwiastujący możliwość wydania zielonego światła dla takich funduszy.


  • Emocje na rynku wirtualnych walut nie stygną. Zdaniem analityków najnowsze zgłoszenie dot. ETF-ów od Cboe może być ostatnim krokiem przed pełnym zatwierdzeniem dokumentów w SEC
  • Z drugiej strony niektórzy spekulują, iż wczorajszy atak hakerski i publikacja fake newsa, mogą być wykorzystane przez regulatora z USA do ponownego przesunięcia terminu podjęcia ostatecznej decyzji w sprawie ETF-ów

Kluczowy ruch od Cboe

Największa z kryptowalut handluje w okolicy 46,3 tys. dol. przed wyczekiwaną decyzją amerykańskiego organu regulacyjnego w sprawie bitcoinowych ETF-ów spot. Według licznych ekspertów zatwierdzenie takich funduszy mogłoby doprowadzić do większego napływu kapitału ze strony inwestorów instytucjonalnych.

Tymczasem 10 stycznia br. przynależna do Cboe – BZX powiadomiła o zatwierdzonych notowaniach papierów wartościowych przez kilka podmiotów zarządzających aktywami. Platforma ta wskazała, iż zatwierdziła oferty spot BTC ETF od ARK 21Shares, Invesco Galaxy, Fidelity, VanEck, WisdomTree i Franklin Templeton.

Należy przypomnieć, że termin ostatecznego zatwierdzenia lub odmowy wydania zgody na uruchomienie ETF-a spot na BTC w Stanach Zjednoczonych dla ARK 21Shares upływa właśnie 10 stycznia br. Z tego powodu analitycy przypuszczali, iż SEC zdecyduje się zatwierdzić wiele ofert od zarządzających aktywami jednocześnie, aby uniknąć sytuacji, w której jedna z firm miałaby ogromną przewagę nad konkurencją.

Cboe zwróciło się do SEC w oficjalnym liście wysłanym drogą e-mailową. Napisało w nim, że wnioskuje o przyspieszenie rejestracji wspomnianych papierów wartościowych „zgodnie z zasadą 12d1-2 Ustawy o Giełdzie Papierów Wartościowych z 1934 r., z późniejszymi zmianami”.

Możliwe komplikacje

Zdaniem sceptyków SEC może równie dobrze wykorzystać wczorajszy “incydent” związany z atakiem hakerskim, aby opóźnić wydanie decyzji w sprawie ETF-ów. Atakujący opublikowali bowiem fałszywą informację o pozytywnym rozpatrzeniu wniosków z oficjalnego konta tego regulatora na platformie X.

Sytuacja ta doprowadziła do widocznego wzrostu kursu bitcoina oraz jego spadku po poinformowaniu o ataku. Zespół ds. cyberbezpieczeństwa platformy X przeprowadził śledztwo, z którego wynika, iż SEC nie miał włączonego uwierzytelniania dwuskładnikowego na swoim profilu. Z kolei kilku senatorów z USA wezwało ten organ do złożenia raportu wyjaśniającego dot. wspomnianego ataku.
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.