The Wall Street Journal koryguje swoje błędne stwierdzenia o kryptowalutach | Wiadomości | CrypS.

The Wall Street Journal koryguje swoje błędne stwierdzenia o kryptowalutach

exploit 2 Kryptowaluty

The Wall Street Journal nie miało wyjścia: poprawiło swój artykuł dotyczący wykorzystywania kryptowalut przez islamskich terrorystów. W tekście pojawiły się dane, które wprowadzały opinię publiczną w błąd.


The Wall Street Journal przyznało się do błędu

The Wall Street Journal (WSJ) poprawiło swój artykuł, w którym sugerowano, że Hamas i inne grupy bojowników islamskich są masowo finansowane za pomocą kryptowalut.

Chodzi o tekst z 10 października, w którym zacytowano firmę Elliptic specjalizującą się w blockchainowej kryminalistyce. Wskazano na to, że pewna organizacja terrorystyczna działająca w Strefie Gazy, Palestyński Islamski Dżihad, zebrała na swoje działania aż 93 miliony USD w kryptowalutach (pierwotnie podano kwotę 130 mln USD). Miało mieć to miejsce między sierpniem 2021 r. a czerwcem 2023 r.

Elliptic stwierdziło wcześniej, że izraelska jednostka antyterrorystyczna przejęła portfele powiązane ze wspomnianą organizacją. I faktycznie, środki były warte mniej więcej tyle, ile podała gazeta. Tyle że nie oznacza to, że fundusze te były wydawane na finansowanie działalności terrorystycznej.

Z badania przeprowadzonego przez firmę Chainalytic wynika, że tylko 450 000 USD z tych środków zostało wysłanych na portfel bezpośrednio powiązany z terrorystami i z którego miano opłacać zbrodnicze działania. Pozostała kwota miała zostać wydana na inne cele.

Elliptic dodało też, że finansowanie Hamasu za pomocą kryptowalut ma “niewielki” wymiar w porównaniu z innymi źródłami dochodów organizacji. Takie organizacje nadal chętniej sięgają po gotówkę, która daje pełną anonimowość.

Hamas ogłosił w tym roku, że nie będzie już przyjmował datków w kryptowalutach.

Manipulacja polityków

Nic Carter, partner w Castle Island Ventures, a także kilka inne znane osoby z branży kryptowalut wskazują na to, że błędy merytoryczne w artykule gazety zostały teraz wykorzystane przez niechętnych rynkowi polityków. Grupa kongresmenów, na czele z senator Stanów Zjednoczonych Elizabeth Warren, zaapelowała do Białego Domu o uderzenie w rynek kryptowalut, powołując się na dane dziennika, z których wynika, że cyfrowe waluty pomagają w działalności terrorystycznej. Teraz branża domaga się wycofania się polityków z apelu.

W liście przytoczono błędnie zinterpretowane przez The Wall Street Journal dane.

exploit 2reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.