Tether uruchamia stablecoin GBPT oparty na brytyjskim funcie | Wiadomości | CrypS.

Tether uruchamia stablecoin GBPT oparty na brytyjskim funcie

Mariusz Przepiórka
od lipca tether uruchomi stablecoin oparty na funcie

Na początku przyszłego miesiąca Tether zamierza uruchomić nowego stablecoina powiązanego z funtem brytyjskim. Stablecoin pod nazwą GBPT będzie początkowo dostępny na blockchainie Ethereum.


Jest to piąty stablecoin Tethera powiązany z walutą fiducjarną, po USDT powiązanym z dolarem amerykańskim, EURT powiązanym z euro, CNHT powiązanym z chińskim juanem offshore i niedawno uruchomionym MXNT powiązanym z meksykańskim peso.

– Uważamy, że Wielka Brytania jest następnym krajem dla innowacji blockchain i szerszego wdrożenia kryptowalut na rynkach finansowych – powiedział dyrektor ds. technicznych Tether Paolo Ardoino. – Mamy nadzieję, że pomożemy we wprowadzeniu tej innowacji, zapewniając użytkownikom kryptowalut na całym świecie dostęp do stablecoina denominowanego w funtach brytyjskich, wyemitowanego przez największego emitenta stablecoinów.

Tether ma już w swoim portfelu kilka stablecoinów powiązanych z walutami fiducjarnymi, jednak najpopularniejszym z nich pozostaje USDT.

Circle emituje stablecoina Euro Coin

Tymczasem firma Circle Internet Financial, emitent dolarowego stablecoina USD Coin (USDC) wprowadziła na rynek nowy token, tym razem oparty na walucie euro.

Euro Coin (EUROC) jest w pełni wspierany przez rezerwy denominowane w euro, przechowywane w depozycie instytucji finansowych, które znajdują się „w amerykańskim obszarze regulacyjnym”. Jedną z takich instytucji jest Silvergate Bank z siedzibą w San Diego.

EUROC dołącza do krótkiej listy stablecoinów wspieranych przez euro, w tym EURT, emitowanego przez Tether, oraz EURS, pochodzącego z maltańskiej firmy Stasis. Tether jest również emitentem największej monety dolarowej, USDT, której kapitalizacja rynkowa wynosi ponad 70 mld USD, podczas gdy kapitalizacja drugiego w kolejności USDC wynosi 54 mld USD.

Euro Coin jest regulowanym, wspieranym przez euro stablecoinem emitowanym w tym samym modelu pełnej rezerwy i zbudowanym na tych samych filarach zaufania, przejrzystości i bezpieczeństwa, które uczyniły USDC jedną z najbardziej zaufanych walut cyfrowych na świecie – napisano w oświadczeniu.

od lipca tether uruchomi stablecoin oparty na funcie
reklama
reklama