Tether otrzymuje zaskakująco niską ocenę dot. stabilności kursu z USD | Wiadomości | CrypS.

Tether otrzymuje zaskakująco niską ocenę dot. stabilności kursu z USD

Firma ratingowa – S&P Global – przedstawiła swoje oceny ryzyka dla 8 największych stablecoinów pod względem kapitalizacji rynkowej. Najpopularniejszy z nich otrzymał bardzo niską ocenę w wysokości 4, przy czym najniższa możliwa punktacja to 5 a najwyższa 1.


Niskie wyniki tethera (USDT) mają związek z brakiem przejrzystości dot. rezerw tej wirtualnej waluty

Tether z niską oceną

Według najnowszej oceny od S&P Global zdolność USDT do utrzymania powiązania z dolarem amerykańskim może być ograniczona. Wspomniana firma zwróciła uwagę na to, iż nawet w przypadku “aktywów o niskim ryzyku” tj. krótkoterminowe amerykańskie obligacje skarbowe Tether nie oferuje informacji o “powiernikach, kontrahentach lub dostawcach rachunków bankowych”. To z kolei budzi niepokój.

Obok zauważono, że rezerwy wspomnianego emitenta obejmują także “nieprzejrzystą” ekspozycję na ryzykowne aktywa. W ich skład wchodzą obligacje korporacyjne, metale szlachetne, bitcoiny (BTC), zabezpieczone pożyczki, a także kilka innych inwestycji.

Eksperci z S&P Global wyjaśnili, iż “biorąc pod uwagę rodzaj aktywów, a także ograniczoną przejrzystość ich struktury, taką jak nominał i pożyczkobiorcy zabezpieczonych pożyczek, istnieje potencjalna ekspozycja na ryzyko kredytowe, rynkowe, walutowe i odsetkowe, których nie można określić ilościowo”.

Należy przypomnieć, że to nie pierwszy raz, kiedy rezerwy USDT są brane pod lupę. W 2021 r. działania egzekucyjne przeciwko Tetherowi podjęło Commodity Futures Trading Commission (CFTC) oraz prokuratura generalna Nowego Jorku w związku z niewłaściwymi informacjami na temat rezerw wspierających tego stablecoina.

Najbliższy rywal USDT oceniony jako “silny”

Czołowy konkurent Tethera – USD Coin (USDC) wraz z Pax Dollarem (USDP) oraz Gemini Dolarem (GUSD) otrzymał najlepsze oceny spośród pozostałych ocenianych “stabilnych” wirtualnych walut. Wyniosły one 2.

Najsłabszy wynik przypisano stablecoinom tj. FRAX (FRAX) i TrueUSD wyniosły one 5. Z kolei DAI (DAI) i First Digital USD (FDUSD) otrzymały taką samą ocenę jak Tether.
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.