Szwajcaria zamrozi rosyjskie kryptowaluty | Wiadomości | CrypS.

Szwajcaria zamrozi rosyjskie kryptowaluty

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
Szwajcaria Bitcoin

Według piątkowego raportu Financial Times, szwajcarski rząd federalny planuje zamrozić kryptowaluty należące do rosyjskich obywateli i firm, znajdujące się w granicach Szwajcarii.

Zamrożenie to zbiegłoby się z sankcjami nałożonymi już przez Unię Europejską w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę.

Jak donosi Financial Times, Szwajcaria zamroziła w ostatnim tygodniu konta bankowe i majątek fizyczny 223 Rosjanom, w tym bliskim współpracownikom prezydenta Władimira Putina. Zakazy dotyczące kryptowalut są dodatkową karą poza sankcjami UE.

Starszy urzędnik ministerstwa finansów powiedział FT, że zamrożenie kryptowalut było konieczne, ponieważ Szwajcaria chce chronić integralność swojego przemysłu blockchain. Według raportu CV VC, szwajcarskiej firmy venture capital, na grudzień 2021 roku około 1128 firm z branży blockchain “nazywało” Szwajcarię lub sąsiednie księstwo Liechtenstein swoim domem.

W środę Unia Europejska ogłosiła plany rozprawienia się z możliwością unikania przez Rosję sankcji finansowych za pomocą kryptowalut. Minister finansów Francji Bruno Le Maire powiedział:

Podejmujemy środki, w szczególności w odniesieniu do kryptowalut lub aktywów kryptowalutowych, które nie powinny być wykorzystywane do obchodzenia sankcji finansowych, o których zadecydowało 27 krajów UE.

Wezwania giełd takich jak Coinbase i Binance do zakazania i zamrożenia dostępu Rosjan do kryptowalut naświetliły transgraniczny charakter aktywów cyfrowych. Podczas gdy giełda może zamrozić lub ograniczyć dostęp, kryptowaluta przechowywana w zimnym portfelu będzie trudniejsza do skonfiskowania lub zajęcia – chyba, że jej posiadacze będą próbowali przemieszczać ją za pomocą restrykcyjnych kanałów. Urzędnik w rozmowie z FT powiedział:

Jeśli ktoś sam przechowuje swój klucz do kryptowaluty, to gdziekolwiek by się nie znajdował, identyfikacja go będzie praktycznie niemożliwa. Ale jeśli ktoś korzysta z usług kryptowalutowych – funduszy, giełd itd. to te punkty usługowe możemy namierzyć.

Szwajcaria Bitcoinreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.