Sztuczna inteligencja uderza w rynek finansów. Kto może stracić pracę? | Wiadomości | CrypS.

Sztuczna inteligencja uderza w rynek finansów. Kto może stracić pracę?

Czy AI zabierze nam pracę?

Raport od firmy FintechOS wykazał, że aż 73% specjalistów ds. finansów w Wielkiej Brytanii i USA obawia się, że generatywna sztuczna inteligencja pozbawi ich pracy.


AI zabierze ci pracę?

Jeżeli wierzyć wspomnianemu badaniu, w ciągu najbliższych trzech lat aż 30% etatów w finansach może zostać wyeliminowanych. Ludzie będą bowiem zastępowani AI.

Inaczej jednak na powyższy problem patrzą ludzie młodzi, a inaczej starsi. Ci pierwsi postrzegają sztuczną inteligencję jako przyjaciela, a drudzy – jako groźnego wroga. To zrozumiałe.

AI bowiem zwiększa produktywność pracownika, ale ten musi potrafić ją obsługiwać. Z rynku mogą więc zniknąć ci eksperci, którzy nie będą umieli pracować z tą nową technologią. Dziś jednak większość – aż 73% – przedstawicieli branży finansowej w Wielkiej Brytanii i USA wyraża obawę o swoje miejsce pracy. Boją się, że z rynku wygryzie ich AI.

Generatywna sztuczna inteligencja pomaga w tworzeniu oryginalnych treści – od tekstu po obrazy, audio i wideo. Wykorzystując zaawansowane techniki, takie jak sieci neuronowe i transformatory, analizuje wzorce i prompty, jakie podał jej użytkownik, tworząc nowe dane wyjściowe, czyli w praktyce – nowe artykuły, obrazy, itd.

Brzmi to faktycznie jako zagrożenie dla wielu specjalistów. W praktyce pomaga jednak ludziom, którzy potrafią wykorzystać AI we własnym zawodzie.

Mimo powyższego 60% specjalistów ds. finansów uważa, że sztuczna inteligencja doprowadzi do znacznej utraty miejsc pracy w ciągu najbliższych trzech lat i “zwolni” 30% pracowników w branży.

Teodor Blidarus, współzałożyciel i dyrektor generalny FintechOS, potwierdza, że to, jak pracujemy, zostanie w czasie tej rewolucji technologicznej zmienione.

Kryzys w OpenAI

Publikacja tego raportu zbiegła się z dziwną sytuacją w OpenAI, jednej z wiodących firm na rynku. Najpierw doszło do zwolnienia, a potem… ponownego powołania na stanowisko CEO spółki Sama Altmana. Po drodze chęć jego zatrudnienia ogłosił Microsoft.

Eksperci szacują, że w najbliższej przyszłości wartość branży AI będzie wynosić od 2,5 do 4,4 biliona dolarów. Pytanie, ilu ludzi faktycznie straci pracę. Problem dotyczy zwłaszcza osób starszych, które słabo adoptują się do nowych warunków.

Czy AI zabierze nam pracę?reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.