Sztuczna inteligencja i stand-up. Komicy nie mają co liczyć na pomoc AI | Wiadomości | CrypS.

Sztuczna inteligencja i stand-up. Komicy nie mają co liczyć na pomoc AI

Stand-up Ai

AI już teraz zaczyna wypierać pracowników z wielu rynków, ale są oczywiście i takie profesje, w których żywy człowiek jest niezastąpiony. Sztuczna inteligencja potrafi także być naprawdę pomocna w wielu branżach i optymalizować czas wykonywania danych czynności. Jednak nie pomoże raczej komikom w szykowaniu materiału na ich kolejne występy. 


  • Firma Google Deep Mind zorganizowała eksperyment polegający na tym, by 20 znanych komików spróbowało napisać żarty do swoich programów przy pomocy różnych chatbotów AI,
  • Okazało się, że sztuczna inteligencja jest w stanie generować w niewielkim stopniu żarty, które nadawałyby się do zaprezentowania podczas stand-up’u, ale ogólnie większość materiałów jest pozbawionych humorystycznego stylu.

AI nie ma poczucia humoru

Branża stand-up’u na świecie, a także i w Polsce, ma się naprawdę nieźle. Dowodem na to są długie trasy, w jakie wyruszają komicy wypełniając po brzegi całe sale, a ich występy na YouTube’ie nabijają milionowe wyświetlenia. Kto w końcu nie lubi się zdrowo pośmiać?

Komicy to ta grupa zawodowa, która nie musi się obawiać, że zostanie zastąpiona przez sztuczną inteligencję. Nie mają jednak też co liczyć, że ta wspomoże ich w sytuacji braku weny na nowy materiał. AI po prostu “nie umie w żarty”.

Dowodzi tego eksperyment zorganizowany w zeszłym roku na festiwalu Fringe w Edynburgu przez firmę technologiczną Google Deep Mind. W ramach jego poproszono 20 zawodowych komików, by ci spróbowali napisać materiał do swoich programów przy użyciu chatbotów AI.

Posłużono się takimi narzędziami, jak ChatGPT od OpenAI oraz Gemini od Google. Po wszystkim stand-uperzy mieli się podzielić swoją opinią i przemyśleniami na temat efektów.

Jak się okazało, duże modele językowe (LLM) mają bardzo czerstwe poczucie humoru, ale nawet i fani najbardziej betonowych sucharów nie byliby usatysfakcjonowani tym poziomem dowcipów.

Komicy stwierdzili bowiem, że wygenerowane żarty są absolutnie pozbawione smaku, kiepskie i nudne. Jeden z nich miał stwierdzić, że przypomina to “komedie wycieczkowe z lat pięćdziesiątych, ale trochę mniej rasistowskie”.

Sztuczna inteligencja potrafi stworzyć zarys całego programu komediowego i opracować w miarę akceptowalną strukturę planu wystąpienia, ale najważniejszy z elementów, czyli same żarty, to po prostu dno.

AI nie jest w stanie odwzorować człowieczych odruchów, a to one “dodają o wiele więcej niuansów, emocji i subtelności poprzez swoje doświadczenia życiowe”.

Poza tym chatboty AI nie potrafią posługiwać się sarkazmem oraz ironią, co jest podstawowym orężem dobrego komika. Nie mówiąc już o czarnym humorze, który dla AI jest niedostępny w dobie poprawności politycznej…

Wiele moich wypowiedzi zawiera mroczne momenty, ale tutaj AI nie napisała mi mrocznych rzeczy, ponieważ stwierdziła, że chcę popełnić samobójstwo. Więc po prostu przestał mi cokolwiek generować

– przekazała jedna z uczestniczek eksperymentu.

Komicy wskazywali również na znaczenie kontekstu kulturowego oraz specyfiki publiczności w swoim fachu.

Rodzaj komedii, którą mógłbym nakręcić w Indiach, bardzo różniłby się od tej, którą mógłbym nakręcić w Wielkiej Brytanii, ponieważ zmieniłby się mój kontekst społeczny

– stwierdził jeden z zaangażowanych komików.

Stand-up Aireklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.