Szef Fed mówi o planach wdrożenia CBDC | Wiadomości | CrypS.

Szef Fed mówi o planach wdrożenia CBDC

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
cyfrowy dolar cbdc

Prezes amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed) Jerome Powell podczas przesłuchania w Senacie powiedział, że przygotowywana jest już strategia wdrożenia CBDC.


Swoje przemówienie zaczął od stwierdzenia:

Cyfrowy dolar to coś, co naprawdę musimy zbadać. […] musimy unikać stronniczości.

Powell odpowiedział w ten sposób na pytanie o kolejne kroki Fedu w związku z wprowadzeniem CBDC.

Jest to bardzo ważna potencjalna innowacja finansowa, która będzie miała wpływ na wszystkich Amerykanów. W najbliższych latach planujemy pracować zarówno nad stroną polityczną, jak i technologiczną. W pewnym momencie przedstawimy Kongresowi rekomendację.

Zdaniem szefa Fedu cyfrowy dolar powinien być przywilejem państwa.

Jedno z pytań brzmi: czy chcemy, aby prywatna ‘stabilna moneta’ stała się cyfrowym dolarem? Myślę, że odpowiedź brzmi: nie. Jeśli mamy mieć CBDC, to powinny to być pieniądze gwarantowane przez rząd.

Dla przypomnienia, w styczniu 2022 roku Rezerwa Federalna przedstawiła raport z badania CBDC. Regulator zauważył, że pojawienie się specjalnej formy cyfrowej pozwoliłoby dolarowi amerykańskiemu zachować status światowej waluty rezerwowej. Powell powiedział później, że Fed nie będzie kontynuował badań nad uruchomieniem CBDC bez interwencji Kongresu.

W dniu 9 marca prezydent Joe Biden podpisał rozporządzenie wykonawcze mające na celu koordynację działań agencji federalnych w zakresie regulacji kryptowalut. W dokumencie tym zobowiązano organizacje do rozważenia możliwości, korzyści i zagrożeń związanych z emisją cyfrowej waluty przez bank centralny.

Wcześniej Departament Skarbu USA opublikował raport na temat ryzyka związanego ze stablecoinami. Agencja uznała tego typu kryptowluty za zagrożenie dla inwestorów i integralności rynku, i zażądała wprowadzenia surowych ograniczeń prawnych.

Szef Fed wielokrotnie podkreślał, że ważne jest, aby Stany Zjednoczone nie emitowały CBDC jako pierwsze, ale aby robiły to z odpowiednim podejściem.

cyfrowy dolar cbdcreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.