Szczecin: prał pieniądze z dopalaczy za pomocą kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Szczecin: prał pieniądze z dopalaczy za pomocą kryptowalut

Michał Misiura
aresztowanie za pranie pieniędzy z dopalaczy za pomocą kryptowalut

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej w Szczecinie zatrzymali Arkadiusza K., który prał brudne pieniądze z handlu dopalaczami. Swoją działalność prowadził za pośrednictwem łódzkiego kantoru wymiany walut oraz kryptowalut.

Jak podano na stronie Prokuratury Krajowej, Arkadiusz K. prał pieniądze należące do zorganizowanej grupy przestępczej handlującej dopalaczami. Zatrzymany kupował kryptowaluty za środki, które trafiały na konta-słupy. Później konwertował je z powrotem na tradycyjne pieniądze, które wracały do przestępców.

Prokurator ustalił, że podejrzany dokonywał prania pieniędzy za pośrednictwem prowadzonego w Łodzi kantoru wymiany walut. Arkadiusz K. przyjmował pieniądze od członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się handlem dopalaczami, następnie lokował je w kryptowaluty i potem ponownie wymieniał na polską walutę, która wracała do członków grupy. – napisano na stronie prokuratury.

Śledczy przejęli 2 miliony złotych w gotówce, samochód marki Aston Martin, ekskluzywne zegarki oraz „elektroniczne nośniki informacji”. Te ostatnie mają zostać poddane dalszym badaniom. Prawdopodobnie może chodzić o sprzętowe portfele kryptowalut.

Arkadiusz K. trafił do aresztu i spędzi w nim 3 miesiące. Prokuratura postawiła mu zarzuty prania pieniędzy w kwocie ponad 10 milionów złotych, za co grozi mu do 10 lat więzienia.

Grupa handlarzy dopalaczami

Według zachodniopomorskiego wydziału ds. przestępczości zorganizowanej, członkowie grupy handlowali dopalaczami poprzez stronę pasjonat.cc, a po jej zamknięciu korzystali z witryn rcmonster.shop, rcmonster.io oraz bostlab.fun. Łącznie mieli wprowadzić do obrotu środki odurzające o wartości przekraczającej 10 mln złotych. W wyniku ich zażycia zmarły dwie osoby, a wiele innych trafiło do szpitali.

Do dystrybucji dopalaczy sprzedawanych przez internet wykorzystywano paczkomaty. Pieniądze trafiały na rachunki bankowe założone na słupy. Następnie zajmował się nimi Arkadiusz K., który wymieniał je na kryptowaluty i konwertował z powrotem na polskie złote.

Zarzuty w sprawie usłyszały 23 osoby, z czego 10 trafiło do aresztów. Prokurator przedstawił im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

aresztowanie za pranie pieniędzy z dopalaczy za pomocą kryptowalut
reklama
reklama